Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Styl życia

Bale, ach te bale sylwestrowe...

1930r. w Teatrze Wielkim w Warszawie. Uczestnicy balu w salonie obok loży prezydenta RP. Stojš od lewej: zastępca szefa Gabinetu Wojskowego Prezydenta RP, ppłk Wojciech Fyda, Marcjanna Moœcicka, adiutant prezydenta RP, kpt. Zygmunt Gużewski, syn prezydenta RP Michał Moœcicki, szef Gabinetu Wojskowego Prezydenta RP, płk Jan Głogowski, adiutant prezydenta RP, por. Władysław Krotkiewski. Siedzš m.in.: żona Józefa Moœcickiego Zofia (2. z lewej), żona Michała Moœcickiego Helena (3. z lewej), żona kpt. Gużewskiego Halina (3. z prawej), syn prezydenta RP Józef Moœcicki (2. z prawej) oraz póŸniejsza żona prezydenta Ignacego Moœcickiego Maria Dobrzańska (1. z prawej)
NAC
Elity Warszawskie ostatni dzień roku spędzały na przygotowaniach do zabawy, która stawała się zwieńczeniem wieczoru. Po zapadnięciu zmroku strzelały korki szampanów, orkiestry grały poloneza, a bogaci mieszkańcy miasta ruszali w tany.

Bohema II RP spędzała czas w najlepszych klubach i lokalach, wœród których najważniejsza była Adria – zbudowana z niezwykłym rozmachem i wyposażona w obrotowy parkiet. Szampan lał się strumieniami, góry kawioru na lodzie stanowiły znakomitš zakšskę, panie w wieczorowych sukniach, panowie we frakach i smokingach, a to wszystko przy dŸwiękach najlepszych rosyjskich, i nie tylko, orkiestr. Przedwojenny bal był nie tylko zabawš, to niezbędny element życia elit. Tu wymieniano ploteczki, zawierano interesy, tu spotykano wszystkich, których warto było znać.

Warszawiacy bawili się nie tylko w Adrii. Modne były bale w klubach oficerskich, w teatrach czy hotelach. Tradycjš było zorganizowanie balu przez największš na œwiecie organizację dobroczynnš Zwišzek Młodzieży Chrzeœcijańskiej „YMCA”. Na balu w Tatrze Wielkim zawsze można było spotkać ministrów ówczesnego rzšdu, artyœci bawili się w Ziemiańskiej, oficerowie w Domu Żołnierza czy Oficerskim Yacht-Klubie, wielkie przyjęcia odbywały się też w Hotelu Bristol i kabarecie literackim Femina.

Ostatnie wielkie bale sylwestrowe miały miejsce 31 grudnia 1938r, mimo, że wojna wisiała w powietrzu. W czasie wojny Warszawa była cicha i żałobna, natomiast po wojnie tradycja nie powróciła, bo zwyczajnie, nie było gdzie organizować bali.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL