Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Styl życia

Start 9. edycji Fashion Designer Award

materiały
Startuje 9. edycja Fashion Designer Awards - prestiżowego konkursu dla młodych projektantów.

Tematem rywalizacji jest w tym roku hasło „Tribute to Nature” (hołd, ukłon w stronę natury), a organizatorzy liczš też na projekty zwišzane ze zrównoważonš modš.

Konkurs skierowany jest do studentów i absolwentów kierunków graficznych, szkół projektowania. - Udział w nim to spore wyzwanie. Trzeba umieć projektować, mieć podstawy rysunku żurnalowego - mówi „Rzeczpospolitej” Joanna Sokołowska-Pronobis, inicjatorka i pomysłodawczyni konkursu. – Ale wspaniałe jest to, że biorš w nim udział także osoby, które nie majš wykształcenia w tym kierunku, dla których projektowanie jest pasjš – dodaje.

- W tym roku chcemy uhonorować majestat przyrody, znaleŸć inspirację tam, gdzie do tej pory nie szukaliœmy, w tym, co niestworzone ludzkš rękš, a przez to monumentalne i tajemnicze - opowiada Sokołowska-Pronobis. - Nie można tego tematu nie powišzać z odpowiedzialnš modš, projektami czerpišcymi z recyklingu czy upcyklingu. Czekam na te pomysły z ciekawoœciš.

Zgłoszenia przyjmowane sš do 2 lutego. Wybrani projektanci będš rywalizować w marcowym półfinale. A gala finałowa zaplanowana jest na 23 kwietnia.

W jury zasišdš w tym roku m.in. Tomasz Ossoliński, Maciej Zień, Gosia Baczyńska, duet Bizuu, Agnieszka Więdłocha, Karolina Gorczyca, Marieta Żukowska, Dorota Williams czy Joanna Horodyńska.

Dla laureatów przewidziano nagrody. To m.in. czek na 15 tys. zł, staże w atelier w Polsce i za granicš oraz, po raz pierwszy, kurs na kierunku projektowanie mody w Shaanxi Polytechnic Institute w Chinach. To jedna z 20 najlepszych wyższych szkół zawodowych w Chinach.

- Warto wspomnieć, że w ostatniej edycji konkursu na podium znaleŸli się przedstawiciele wszystkich najważniejszych szkół projektowania w Polsce – podkreœla Joanna Sokołowska-Pronobis.

Autorkš grafiki na plakacie tegorocznego konkursu jest ponownie jedna z najlepszych ilustratorek mody w Polsce, Anna Halarewicz.

Konkurs Fashion Designer Awards organizowany jest od 2008 roku. To jedyny tego typu projekt w Polsce, który łšczy najlepsze nazwiska ekspertów i osobowoœci œwiata mody z młodymi talentami. Konkurs skierowany jest do poczštkujšcych, utalentowanych designerów. Co roku honorowym przewodniczšcym jury jest zagraniczny projektant, który oprócz zaprezentowania swojej kolekcji na uroczystej gali finałowej zaprasza zwycięzcę na staż do swojego atelier.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL