Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Spór o aborcję

Patryk Jaki: Dorośli z zespołem Downa w 90 procentach to sš szczęśliwi ludzie

Fotorzepa/ Sławomir Mielnik
- Większoœć aborcji "eugenicznych" w Polsce, to sš aborcje dzieci z zespołem Downa. Jakie my mamy prawo człowiekowi, który ma zdolnoœć do samodzielnego życia, odbierać to prawo do szczęœcia, nawet jeżeli nie chcemy ich sami wychować? - mówił w Polsat News Patryk Jaki, wiceminister sprawiedliwoœci.

Patryk Jaki i jego żona Anna od trzech lat sš szczęœliwymi rodzicami synka z zespołem Downa. Wiceminister przyznawał w wywiadach, że lekarze proponowali przeprowadzenie aborcji.

W œrodę Patryk Jaki głosował za odrzuceniem w pierwszym czytaniu projektu ustawy o prawach kobiet i œwiadomym rodzicielstwie autorstwa komitetu obywatelskiego "Ratujmy Kobiety 2017" oraz za dalszym procedowaniem projektu ustawy zaostrzajšcej przepisy dotyczšce aborcji autorstwa komitetu "#ZatrzymajAborcję". Autorzy drugiego z tych projektów  proponujš wykreœlenie z obowišzujšcej ustawy "o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalnoœci przerywania cišży" przesłanki zezwalajšcej na legalne przerwanie cišży ze względu na ciężkie wady płodu.

- Większoœć aborcji "eugenicznych" w Polsce, to sš aborcje dzieci z zespołem Downa. To jest najczęstszy przypadek - powiedział w Polsat News Patryk Jaki.

- O tym, że dziecko ma zespół Downa, dowiaduje się zazwyczaj matka podczas badania połówkowego. Żeby to potwierdzić i dokonać tej aborcji, musi wykonać jeszcze dwa badania: Test PAPP-A i amniopunkcję. Zwyczajowo te badania, po teœcie połówkowym, to jest siódmy miesišc cišży, czyli często wtedy, kiedy dziecko jest zdolne do samodzielnego życia - tłumaczył wiceminister.

Według niego nieuprawnione jest więc mówienie na tym etapie o "zlepku komórek". - Dochodzi do takich sytuacji, że takie dzieci przeżywajš aborcję - tak było w Opolu, tak było w szpitalu we Wrocławiu i tak było w Warszawie - i potem takie dziecko umiera w misce. Kilka minut płaczšc umiera w misce - tylko dlatego, że jest niepełnosprawne - mówił.

- Tymczasem ludzie z zespołem Downa, doroœli, w 90 procentach to sš szczęœliwi ludzie. Oni sš szczęœliwi ze swego życia, nawet jeżeli nie majš rodzin. Jakie my mamy prawo człowiekowi, który ma zdolnoœć do samodzielnego życia, odbierać to prawo do szczęœcia, nawet jeżeli nie chcemy ich sami wychować? - pytał Patryk Jaki.

W 2016 roku w polskich szpitalach wykonano 1098 aborcji, na które zezwala prawo. Z danych ministerstwa zdrowia wynika, że każdego roku aborcji wykonuje się coraz więcej. W 2013 roku było ich 743.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL