Wojna o Trybunał Konstytucyjny może się skończyć katastrofą

aktualizacja: 10.03.2016, 07:59
Wojna o Trybunał Konstytucyjny może się skończyć katastrofą
Wojna o Trybunał Konstytucyjny może się skończyć katastrofą
Foto: PAP/Rafał Guz

Kompromis w sprawie Trybunału jest niezbędny. Grożą nam fatalne skutki prawne i polityczne.

REDAKCJA POLECA

Trybunał Konstytucyjny zakwestionował w środę kluczowe zmiany wprowadzone przez PiS w ustawie o TK – m.in. rozpoznawanie spraw według kolejności wpływu, orzekanie większością dwóch trzecich głosów czy określenie, że pełny skład TK to 13 sędziów. Rząd zapowiedział, że nie opublikuje tego wyroku, bo został wydany w trybie sprzecznym z obowiązującą ustawą (czyli badaną teraz nowelizacją autorstwa PiS).

Nic nie wskazuje więc na to, aby spór o Trybunał miał szanse na wygaszenie. Tymczasem brak kompromisu w tej sprawie może spowodować katastrofalne skutki. Także dla rządzących. Dotychczasowy klincz może bowiem urosnąć do problemu dotyczącego tysięcy Polaków. Prześledźmy, co może się wydarzyć.

Zakwestionowanie noweli PiS oznacza, że Trybunał będzie orzekał w starym trybie – na podstawie przepisów sprzed zmiany. A jest o czym orzekać, bo na rozpoznanie czeka masa spraw istotnych dla rzeszy ludzi – m.in. dotyczących czasu pracy, zatrzymywania prawa jazdy, książeczek mieszkaniowych, imprez masowych, inwigilacji, służby cywilnej, VAT, gruntów warszawskich czy eksmisji na bruk. Długo by wymieniać.

Zakładając dotychczasowe stanowisko rządu – te wyroki nie będą publikowane.

Wyrok Trybunału, który nie został opublikowany, nie obowiązuje. Nie oznacza to jednak, że nie będzie stosowany i że żaden sąd się na niego nie powoła przy wydawaniu wyroków.

Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE