Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Spór o Trybunał Konstytucyjny

Miażdżšca opinia Komisji Weneckiej

Fotorzepa, Marta Bogacz
Zaskakujšco krytyczna okazała się dokonana przez Komisję Weneckš ocena zmian w TK. Rzšd zamierza przedstawić to jako „odwet europejskiego establishmentu".

Projekt opinii Komisji, którš sporzšdziła szeœcioosobowa grupa robocza, w weekend wyciekł do mediów. Dokument finalny będzie się od niego różnił raczej niewiele.

Komisja wskazuje, że Trybunał Konstytucyjny „został zablokowany, co narusza podstawowe wartoœci demokracji", a rzšd „nie może nie stosować się do wyroków TK". Wzywa też wszystkie organy państwa do poszanowania i wprowadzenia w życie orzeczeń Trybunału, a Sejm do odwołania uchwał, które podjęto na podstawie ustaleń uznanych przez Trybunał za niekonstytucyjne.

Do 12 marca gabinet Beaty Szydło ma czas na przesłanie swoich uwag do projektu. Według naszych informacji jest oburzony przeciekiem i zamierza przedstawić raport jako „akcję politycznš wymierzonš w polski rzšd w wyniku odwetu establishmentu europejskiego wobec choćby naszego sprzeciwu w kwestii uchodŸców".

A co dalej z samym Trybunałem? Zdaniem konstytucjonalisty prof. Ireneusza Kamińskiego wyjœcie z kryzysu zależy przede wszystkim od PiS. Ale najlepiej byłoby, gdyby powstała „naprawcza koalicja" głównych sił politycznych, zapewniajšca trwałoœć stworzonego rozwišzania, być może podjętego nawet poprzez zmianę konstytucji.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL