Miażdżąca opinia Komisji Weneckiej

aktualizacja: 29.02.2016, 00:28
Foto: Fotorzepa, Marta Bogacz

Zaskakująco krytyczna okazała się dokonana przez Komisję Wenecką ocena zmian w TK. Rząd zamierza przedstawić to jako „odwet europejskiego establishmentu".

REDAKCJA POLECA

Projekt opinii Komisji, którą sporządziła sześcioosobowa grupa robocza, w weekend wyciekł do mediów. Dokument finalny będzie się od niego różnił raczej niewiele.

Komisja wskazuje, że Trybunał Konstytucyjny „został zablokowany, co narusza podstawowe wartości demokracji", a rząd „nie może nie stosować się do wyroków TK". Wzywa też wszystkie organy państwa do poszanowania i wprowadzenia w życie orzeczeń Trybunału, a Sejm do odwołania uchwał, które podjęto na podstawie ustaleń uznanych przez Trybunał za niekonstytucyjne.

Do 12 marca gabinet Beaty Szydło ma czas na przesłanie swoich uwag do projektu. Według naszych informacji jest oburzony przeciekiem i zamierza przedstawić raport jako „akcję polityczną wymierzoną w polski rząd w wyniku odwetu establishmentu europejskiego wobec choćby naszego sprzeciwu w kwestii uchodźców".

A co dalej z samym Trybunałem? Zdaniem konstytucjonalisty prof. Ireneusza Kamińskiego wyjście z kryzysu zależy przede wszystkim od PiS. Ale najlepiej byłoby, gdyby powstała „naprawcza koalicja" głównych sił politycznych, zapewniająca trwałość stworzonego rozwiązania, być może podjętego nawet poprzez zmianę konstytucji.

Komentarz dnia
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE