Sondaż: Polacy nie chcą uchodźców

aktualizacja: 29.03.2016, 23:38
Sondaż: Polacy nie chcą uchodźców
Sondaż: Polacy nie chcą uchodźców
Foto: AFP

Zdecydowana większość Polaków nie chce, by do naszego kraju trafili uchodźcy spoza Unii – wynika z sondażu „Rzeczpospolitej".

REDAKCJA POLECA

Po zamachach w Brukseli i wobec groźby przywrócenia kontroli na granicach wewnętrznych UE instytut IBRiS zapytał Polaków o ich opinie na temat integracji europejskiej.

Jedno się nie zmienia – jako społeczeństwo jesteśmy zdecydowanie proeuropejscy. Tuż przed 12. rocznicą przystąpienia Polski do Unii aż 88 proc. badanych jest przekonanych, że nasz kraj powinien pozostać w UE. Opuszczenie Unii popiera 7 proc. Polaków.

Najwięcej euroentuzjastów (95 proc.) jest w grupie wiekowej 35–44 lata – to ci, którzy w momencie przystępowania do UE wchodzili w dorosłość i zaczynali pracę zawodową. Z kolei najwięcej eurosceptyków jest wśród młodszych wyborców, między 25. a 34. rokiem życia – w tej grupie co ósmy (13 proc.) jest za opuszczeniem Unii.

Dyskusja o „Polexicie" – jak miałoby się nazywać wyjście Polski z UE – jest elementem wojny politycznej między władzą a opozycją. PO i Nowoczesna atakują PiS, zarzucając tej partii, że prowadzi działania zmierzające do rozluźnienia relacji Polski z Unią. Oskarżają nawet Jarosława Kaczyńskiego o chęć wyprowadzenia Polski ze Wspólnoty.

Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE