Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Społeczeństwo

Michał Płociński: Tiger wisi jeszcze półtorej bańki

Instagram/Tigerenergydrink
Reklama, jakš zrobił sobie swojej marce producent napojów Maspex, lekkš rękš wyceniana jest na 2 mln zł. Jeœli to nie jest cynicznie zaplanowana kampania marketingowa, firma powinna jeszcze trochę dorzucić powstańcom warszawskim.

Pewnie wszyscy już słyszeli, że Maspex wrzucił 1 sierpnia na profil napoju energetycznego Tiger na portalu Instagram plakat ze œrodkowym palcem i podpisem „Dzień Pamięci. Chrzanić to, co było. Ważne to ,co będzie!”. Oczywiœcie plakat przygotowała agencja marketingowa  J. Walter Thompson Group Poland, odpowiedzialna za obsługę marki Tiger, ale na szczęœcie firma z Wadowic wzięła za to odpowiedzialnoœć, bez zbyt wielu żenujšcych tłumaczeń.
Post po tygodniu usunięto, jak tylko ktoœ skandal odkrył, bo profil energetyka na Instagramie, jak się okazało, nie cieszył się zbyt wielkš popularnoœciš. Firma przeprosiła i wpłaciła 500 tys. zł na konto zbiórki „Pomoc dla Powstańców” organizowanej przez Œwiatowy Zwišzek Żołnierzy Armii Krajowej.

Kupa kasy, można pomyœleć. Dobry ruch. I tak jak media społecznoœciowe z poczštku zawrzały z oburzenia (plakat), tak po tym geœcie na firmę spłynęły ochy i achy. Od dwóch dni wszyscy mówiš o marce Tiger. Dziœ już głównie dobrze. Generalnie profil na Instagramie, który zbierał po 200 lajków za zdjęcie, tš jednš akcjš zrobił marce olbrzymiš reklamę, a po darowiŸnie na długo pozostanie bardzo dobre wrażenie.

Dziœ rano zrobiłem rekonesans. Podpytałem ludzi z branży, na ile by wycenili reklamę, jakš zrobiło marce całe to zamieszanie. Nikt nie miał wštpliwoœci, że 500 tys. to stanowczo za mało. Minimum 2 mln zł – usłyszałem od dziennikarza, który siedzi mocno w branży. Dodał, że tak błyskawiczna reakcja, niestety wskazuje na to, że to zaplanowana, cyniczna akcja. Błyskawiczna reakcja powinna być w takiej sytuacji normš, więc może nie ma co wyolbrzymiać... Ale z drugiej strony trudno posšdzać polskš branżę o profesjonalizm.

W każdym razie, jeœli Maspex nie chce mierzyć się z takimi oskarżeniami – proszę bardzo: wpłacajšc 2 mln zł i tak z pewnoœciš wyjdzie na swoje. Na pewno kolejnych fundacji nie trzeba im podpowiadać. Brakujšce półtorej bańki mogš rozłożyć na kilka innych zbiórek. Ale i tak polecę jednš, œwietnš akcję - „Nie Zapomnij o Nas, Powstańcach Warszawskich”. Patryk Markuszewski, z którym miałem kiedyœ okazję zwiedzać Muzeum Powstania Warszawskiego, robi dla powstańców œwietnš robotę: kumpluje się z nimi, organizuje im spotkania z młodzieżš, pozwala poczuć się kimœ ważnym – wzorem, na co bez wštpienia powstańcy zasługujš.

Dobrze by było, jakby miał œrodki na to, by do każdego powstańca obchodzšcego urodziny mógł przyjechać wolontariusz akcji z drobnym upominkiem albo jakšœ paczkš żywnoœciowš. Jeœli naprawdę firmie Maspex jest głupio za ten plakat, jeœli nie jest to zaplanowana cynicznie akcja, niech pokaże, że nie chce na niej zarabiać. Na razie wcale nie tak łatwo w to uwierzyć.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL