Bangladesz: Islamiści grożą prawniczce, która broniła rzeźby Temidy przed Sądem Najwyższym

Sultana Kamal, prawniczka i przewodnicząca Transparency International w Bangladeszu, otrzymuje pogróżki od islamistów, których rozzłościła broniąc instalacji rzeźby przedstawiającej Temidę przed budynkiem Sądu Najwyższego w Dhace. Rzeźba, w związku z protestami, została już usunięta sprzed gmachu sądu.

Aktualizacja: 18.06.2017 05:56 Publikacja: 18.06.2017 05:39

Bangladesz: Islamiści grożą prawniczce, która broniła rzeźby Temidy przed Sądem Najwyższym

Foto: By No machine-readable author provided. Soman assumed (based on copyright claims). [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html), CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/) or CC BY 2.5 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.5)], via

Obrońcy praw człowieka alarmują, że życie Kamal jest zagrożone, po tym jak liderzy organizacji islamistycznych zapowiedzieli, że "połamią jej wszystkie kości". Kobieta otrzymuje liczne groźby śmierci.

Powód? Kamal wystąpiła w telewizyjnym talk show, w którym na argument lidera Hefazat-e-Islam, wpływowej organizacji islamistycznej, który przekonywał, że posąg Temidy jest obiektem religijnym i w związku z tym nie powinien stać przed gmachem sądu w świeckim kraju, jakim jest Bangladesz, odpowiedziała, że - kierując się tą samą logiką - w okolicach instytucji państwowych nie powinno budować się również meczetów.

Po tych słowach przedstawiciele Hefazat-e-Islam zażądali aresztowania lub wydalenia Kamal z kraju w ciągu 24 godzin. A jeden z wpływowych działaczy tego ugrupowania zagroził, że jeśli Kamal pojawi się na ulicy wówczas islamiści "połamią jej każdą kość".

Kamal przyznaje, że od tego czasu otrzymuje pogróżki - w tym fotomontaże przedstawiające lincz na niej. Prawniczka żąda, by policja wszczęła postępowanie przeciwko Hefazat-e-Islam.

Tymczasem sekretarz generalny tej organizacji, Mufti Faizullah podkreśla, że żądania aresztowania lub wygnania Kamal były formułowane przez przedstawicieli Hefazat-e-Islam, ale nie odzwierciedlają jej oficjalnego stanowiska. - To, że jeden czy dwóch naszych liderów przedstawia takie żądania, nie znaczy, że żąda tego cała organizacja.

Jednocześnie Faizullah przypomniał, że "90 proc. mieszkańców Bangladeszu to muzułmanie". - Jeśli ktoś wygłasza stanowisko godzące w ich uczucia (religijne), ludzie tego nie akceptują - dodał.

Hefazat-e-Islam domagała się usunięcia posągu Temidy sprzed gmachu Sądu Najwyższego, uznając eksponowanie posągu greckiej bogini za bałwochwalstwo, zakazane przez islam.

Społeczeństwo
Walka z gwałtami zakończyła się porażką. Władze zamykają więzienie w USA
Społeczeństwo
5 milionów osób o krok od śmierci głodowej. Kryzys humanitarny w Sudanie
Społeczeństwo
Szefowa niemieckiego MSW: Ponad 700 zatrzymanych przemytników ludzi
Społeczeństwo
Roberto Cavalli nie żyje. Jego ekstrawagancki styl był uwielbiany przez gwiazdy
Społeczeństwo
Oscar Pistorius po wyjściu z więzienia nie może znaleźć pracy. "Zbyt toksyczny"