Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Społeczeństwo

Demonstracje KOD w obronie wolnych mediów

PAP
W dwudziestu polskich miastach trwajš demonstracje Komitetu Obrony Demokracji przeciwko zmianom w mediach publicznych. KOD demonstruje też w Pradze, Londynie i Sztokholmie.

Inicjator KOD Mateusz Kijowski, który bierze udział w protestach w Łodzi,  powiedział, że manifestanci spotykajš się dziœ dlatego, iż "zagrożona jest wolnoœć mediów", swoistego bezpiecznika dla demokracji.

"Nie wszystkim podoba się demokracja"

- Jeœli media nie będš mogły patrzeć władzy na ręce, to obywatele nie będš wiedzieć, co władza robi - mówił lider KOD.

Podczas demonstracji w Łodzi doszło do incydentu, w którym uczestniczšcy w kontrdemonstracji narodowcy skandowali wobec Kijowskiego, 'by "płacił alimenty".

- Nie wszystkim się podoba demokracja, nie wszyscy chcieliby żyć w demokratycznym kraju i chcieliby narzucić innym swój styl życia - mówił Kijowski.

"Nie wszyscy Kurscy sš do kitu"

Podczas demonstracji w Warszawie głos zabrał dziennikarz, wicenaczelny "Gazety Wyborczej" i brat obecnego prezesa TVP Jacka Kurskiego - Jarosław Kurski.

- Witajcie wegetarianie i rowerzyœci, którzy nie walczš o demokrację, tylko o jakieœ swoje interesy! Witajcie, komuniœci i złodzieje - zaczšł Kurski.  - Nie ma takich słów, którymi oni mogliby nas obrazić.

Zadeklarował, że reprezentuje cały zespół "GW", który nie godzi się na upolitycznienie mediów.

- Gazeta powstała 27 lat temu. Była wyrazem pragnienia społeczeństwa obywatelskiego, by mieć wolne medium. Mieliœmy wtedy Radiokomitet, wszystkie media kontrolowane przez PZPR.  Dziœ znowu dziwnym biglem historii znowu mamy monopartię, która kontroluje media publiczne. Ale coœ wam powiem. Wtedy wygraliœmy i dziœ też wygramy - zapewniał.

- Nie ma zgody na to, by ponure słowo stanu wojennego, "weryfikacja", znów robiło zawrotnš karierę. A robi, z tš jednak różnicš, że w stanie wojennym Jaruzelski zwalniał tylko niektórych dziennikarzy, niektórych weryfikował, a ta władza zamierza zwolnić wszystkich, a zatrudnić niektórych - mówił Kurski. - Nelson Mandela mówił: czeka nas ciężki spacer dnem ciemnej doliny. Ale oni liczš na to, że nam się znudzi i wymiękniemy. A my nie wymiękniemy.

- Każda autorytarna władza boi się prawdy i kontroli, dlatego zamachnęli się na TK, dziœ przyszli po media publiczne, jutro przyjdš po prywatne, a póŸniej może po NGO-sy, po społeczeństwo obywatelskie - ostrzegał Kurski. - Wolne media sš naszš siłš. Pamiętajcie, nie wszyscy Kurscy sš do kitu - zakończył.

Według wewnętrznego raportu policji w manifestacji w Warszawie wzięło udział od 7 do 8 tys. osób. Rzecznik ratusza Bartosz Milczarczyk powiedział natomiast PAP, że manifestujšcych było ponad 20 tys.

"Gdańsk przeprasza za Kurskiego"

W Gdańsku, w ocenie organizatorów, w demonstracji wzięło udział ok. 6 tys. osób. Po wspólnym odœpiewaniu przy Złotej Bramie hymnu narodowego, wielu uczestników demonstracji zakleiło usta czarnymi taœmami lub naklejkami z napisem „wolne media” i w milczšcym marszu przeszło ulicš Długš pod Fontannę Neptuna. Jeden z organizatorów, Piotr Czapliński, w swoim wystšpieniu zwrócił uwagę, że „nie ma zgody, by z mediów publicznych zrobić media rzšdowe”. - Czwartš władzę stanowiš wolne media publiczne, a nie media narodowe - mówił. Natomiast Olga Krzyżanowska (działaczka Solidarnoœci, była posłanka i senator) zwróciła uwagę, że „to co się dzieje, uderza w dobre imię Polski i niszczy pamięć o Polakach, którzy walczyli o wolnš Polskę”. Podczas manifestacji w Gdańsku skandowano m.in.: „Gdańsk przeprasza za Kurskiego” i „ciemny lud Jacka Kurskiego nie kupi”.

W Poznaniu uczestnicy demonstracji przynieœli flagi Polski i UE, tęczowe flagi oraz transparenty z napisami: "Wasze media to komedia", "PiS - nie, peace - tak", "Wolne media naszym tlenem, ich upadku genem", "To się wam nie duda, możecie nam skaczyć". Wœród zebranych byli m.in. politycy Nowoczesnej i PO, a także prezydent Poznania Jacek Jaœkowiak. Według policji, w zgromadzeniu wzięło udział ok. 5 tys. osób.

Kraków przeciw Kurskiemu

Podobna liczba osób, według nieoficjalnych szacunków policji, protestowała w Krakowie przed budynkiem Radia Kraków. Niektórzy mieli zaklejone usta, inni przynieœli transparenty, wszyscy skandowali różne hasła, m.in. "Wolne media bez cenzury", "Nie ma gorszego od Jacka Kurskiego", "500 złotych zabierajcie, wolne media nam oddajcie".

Nowy "symbol wolnoœci" – pilot do telewizora – wskazał zebranym medioznawca i socjolog prof. Tomasz Goban-Klas. - Co możemy zrobić przeciwko transformacji mediów publicznych w Polsce w media rzšdowe? – pytał zebranych. - Patrzymy pozytywnie, walczmy o wolnoœć – odpowiadał, powołujšc się na istnienie "innych mediów" i wskazujšc pilot telewizyjny jako symbol wolnoœci. - Pilot to jest coœ, czym można pokonać telewizję rzšdowš, oglšdajmy konkurencję; szukajmy prawdziwych informacji w internecie. Potrzebna jest różnorodna aktywnoœć medialna obywateli, potem przyjdzie aktywnoœć wyborcza – apelował.

Około tysišc osób zgromadziła - według informacji policji - sobotnia demonstracja KOD na Rynku w Katowicach. Uczestnicy odœpiewali hymn Polski oraz "100 lat" dla dziennikarzy, w tym dla byłego dyrektora Programu I Polskiego Radia Kamila Dšbrowy. Także tysišc osób zgromadziła manifestacja KOD we Wrocławiu na pl. Solnym. Skandowano m.in. hasła "Wolne media" oraz "Media publiczne niepolityczne".

Około 500 osób wzięło udział w manifestacji podkarpackiego KOD zorganizowanej przed rzeszowskim oddziałem Telewizji Polskiej. Protestujšcy trzymali transparenty z napisami: „Lepszy Lis niż TVPiS”, „Andrzej Duda długoPiS prezesa”, „Protestuję przeciwko łamaniu Konstytucji przez Sejm i prezydenta”. Protestujšcy skandowali też różne hasła, w tym: „nie jesteœmy kaczystanem”, „precz z kaczorem dyktatorem”.

W Bydgoszczy w jednej częœci Placu Wolnoœci manifestowało około 400 sympatyków KOD w obronie wolnoœci mediów, a w drugiej częœci - około 100 zwolenników przeprowadzanych zmian w mediach i przeciwników "Gazety Wyborczej" (obok mieœcie się redakcja "Gazety Wyborczej"). Przez kwadrans oba zgromadzenia stały naprzeciwko siebie w odległoœci około 30 metrów. Zwolennicy zmian skandowali m.in.: "tu jest Polska" i "media narodu nie dla KOD-u", a ich oponenci: "wolne media, wolna Polska", "chodŸcie z nami, jeszcze jest czas". Bez incydentów przebiegła sobotnia demonstracja KOD w Częstochowie. Według policji, zgromadziła ok. 600-700 osób.

Ok. 500 osób zgromadziła manifestacja KOD przed siedzibš oddziału TVP w Białymstoku. Jeden z organizatorów Dariusz Szada-Borzyszkowski powiedział PAP, że wszystko odbyło się w "przyjaznej i serdecznej atmosferze".

Kilkuset zwolenników KOD manifestowało na szczecińskich Jasnych Błoniach. Zebrani przynieœli ze sobš flagi biało-czerwone i unijne. Niektórzy założyli chirurgiczne maseczki jako symbol „zamykania ust”.

W Lublinie w manifestacji na Placu Litewskim w centrum miasta uczestniczyło kilkaset osób. Wiec KOD-u zakłócała grupa młodych osób m.in. z Ruchu Narodowego RP. Kiedy zwolennicy KOD wznosili okrzyki: „Wolne media, wolna Polska”, „Demokracja”, „Konstytucja”, narodowcy skandowali: „Jacek Kurski!” „Szkodniki!”, „Targowica!” „Raz sierpem, raz młotem czerwonš hołotę”.

Około 200 osób zgromadziło się na pikiecie w Kielcach. Wiele z nich trzymało w rękach flagi narodowe i unijne, także tabliczki z hasłami: „Quo Vadis rzšdzie?”, „TVP Kultura umarła, nadchodzi TVP Fronda”. W pikiecie brali udział m.in. przedstawiciele SLD, PO i Nowoczesnej z regionu. Protestujšcy symbolicznie na kilka minut zakleili usta taœmami. W manifestacji uczestniczyła wnuczka autora Trylogii, 89-letnia Jadwiga Sienkiewicz. - Nie lubię za dużo mówić, bo zawsze można inteligentnie milczeć. Ale to, co się dzieje, mnie przeraża, bo władze wielu słów absolutnie nie rozumiejš - co to jest solidarnoœć, demokracja – powiedziała.

Ok. 400 zwolenników KOD demonstrowało w Bielsku-Białej po hasłem „Kręcš nas wolne media”. Skandowali m.in. „Demokracja jak powietrze”, a na transparentach widniało m.in. hasło „Solidarnoœć naszš broniš” oraz wizerunek prezydenta RP z podpisem „Człowiek z plasteliny”. Kontrpikietę zorganizowało ok. 40 młodych osób z ONR. Trzymali transparent z hasłem: „Tatuœ z ZOMO, synek w KODzie, demokracja zawsze w modzie”.

KOD zorganizował demonstrację także w Koninie. Uczestnicy zgromadzenia trzymali kartki z literami składajšcymi się na napis: "stop cenzurze".

ródło: rp.pl/PAP

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL