Anakonda: Sprawdzą, jak pobić czerwonych

Zwalczanie dywersantów ze Wschodu, desant na most, wielkie konwoje... Znamy scenariusz manewrów NATO w Polsce i krajach nadbałtyckich.

Aktualizacja: 03.05.2016 12:34 Publikacja: 01.05.2016 19:09

Ćwiczenia Anakonda 2010

Ćwiczenia Anakonda 2010

Foto: Fotorzepa, Darek Golik

Choć ćwiczenia Anakonda-16 zaplanowano na czerwiec, to – jak się dowiedzieliśmy – już 8 maja przylecą do Polski pierwsi amerykańscy żołnierze, którzy wezmą w nich udział. Mają przygotować przybycie głównego rzutu sił zbrojnych USA.

Nigdy jeszcze tak liczne siły amerykańskie nie były przerzucane do Polski. Łącznie będzie to 13,9 tys. żołnierzy. Już samo to pokazuje, jaką wagę przywiązują sojusznicy do tych manewrów. 31 tys. żołnierzy z 23 państw przećwiczy odpowiedź na taką agresję, jakiej dokonała Rosja na Ukrainie.

Most w godzinę

– W scenariuszu założyliśmy maksymalnie realistyczne warunki. Działania sojuszu rozpoczynają się, jeszcze gdy wojna nie wybuchła, ale prowadzone są tzw. działania hybrydowe – mówi „Rzeczpospolitej" ppłk Piotr Walatek z Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Scenariusz obejmuje region Morza Bałtyckiego. Głównymi aktorami są fikcyjne państwa „sojuszu czerwonych" (Bothnia, Torrike, Lindsey) oraz kraje NATO z „sojuszu niebieskich".

Czerwoni dążą do opanowania krajów w basenie Bałtyku, atakują Estonię, Łotwę, Litwę, próbują też zająć północną Polskę. W różnych regionach, m.in. w okolicach Ustki, Torunia, przy granicy z Litwą (tzw. przesmyk suwalski) oraz na Podkarpaciu, pojawiają się grupy „zielonych ludzików" (ich działania mogliśmy obserwować na Krymie). Jednocześnie przeciwnik rozpoczyna walkę w cyberprzestrzeni, próbując przejąć kontrolę nad siecią komputerową.

Działania sojuszu mają być zdecydowane. Wojska specjalne wyeliminują dywersantów (to zadanie dla komandosów GROM, Formozy, Nila i jednostki z Lublińca). Ich działania okryte będą tajemnicą i prowadzone na poligonach, podobnie jak strzelania i ćwiczenia sztabowe.

Do Polski przerzucona zostanie szpica NATO, której trzon stanowią hiszpańscy żołnierze (pojawią się w Szczecinie). Zza oceanu przylecą wojska amerykańskie, część z nich będzie się desantowała na poligonie w Toruniu oraz w Świdwinie (2,5 tys. skoczków przyleci m.in. samolotami Herkules).

Amerykanie przywiozą też baterię rakiet Patriot (stanie na poligonie w Ustce).

Niektóre działania będą mogli obserwować zwykli cywile. Statki ze sprzętem wojskowym zacumują w Szczecinie i Gdyni, na lotniskach Wrocław-Strachowice, Rzeszów, Modlin, Goleniów usiądą samoloty wojskowe. Na platformach kolejowych będą przemierzać kraj m.in. czołgi.

Przez kilka miast przejadą na transporterach opancerzonych Stryker amerykańscy dragoni z 2. Regimentu Kawalerii (wyruszą z Niemiec przez Polskę oraz Czechy i pojadą na Litwę, Łotwę i Estonię). Dla nich saperzy wybudują mosty pontonowe na Odrze w okolicach Krosna Odrzańskiego oraz na Wiśle w Chełmnie (rzeka ma tam około kilometra szerokości).

– Most na Wiśle zbudują w ciągu około godziny saperzy z Polski, Holandii i Wielkiej Brytanii, budową będą dowodzili Niemcy, a za osłonę przeprawy odpowiadali żołnierze amerykańscy – opisuje ppłk Walatek. W ciągu dnia przez przeprawę przejedzie 300 pojazdów.

Widowiskowa akcja planowana jest w centrum Torunia. 8 czerwca żołnierze na kilka godzin zajmą tam most im. gen. Elżbiety Zawackiej. – W tym czasie mogą być utrudnienia komunikacyjne – uprzedza ppłk Walatek.

Podczas ćwiczeń między poligonami będą się poruszały konwoje pojazdów. Mają omijać autostrady.

Rezerwiści też w akcji

Wojskami sojuszniczymi pokierują gen. broni Marek Tomaszycki, dowódca operacyjny Sił Zbrojnych (jednocześnie tzw. kandydat na dowódcę na czas wojny) oraz gen. broni Ben Hodges, dowódca sił amerykańskich w Europie.

– Anakonda-16 będą jednymi z największych ćwiczeń w Polsce od 25 lat – mówi gen. Tomaszycki. – W związku z tym, że poprzedzają szczyt NATO w Warszawie, będą okazją do potwierdzenia gotowości i determinacji sojuszu w celu zapewnienia bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO, w tym Polski – tłumaczył kilka dni temu posłom z sejmowej Komisji Obrony Narodowej.

– W ćwiczeniu będą też zaangażowani wojewodowie, samorządy lokalne, policja, Straż Graniczna – mówi ppłk Walatek. Do działań zostaną włączone organizacje paramilitarne oraz składający się z rezerwistów batalion Obrony Terytorialnej. Ich zadanie będzie polegało na osłonie mostów, elektrowni, ujęć wody, mają też kierować ruchem wojsk.

Cztery bataliony nato na wschodniej flance

Powołując się na dyplomatów, dziennik „Wall Street Journal" podaje, że zachodni członkowie NATO przygotowują cztery bataliony – ok. 4 tys. żołnierzy – które będą stacjonować w Polsce i krajach bałtyckich.

Dwa bataliony przyślą zapewne USA, a po jednym Niemcy i Wielka Brytania. Wiceminister obrony USA Robert Work potwierdził liczebność tych sił.

Wcześniej zapadła w NATO decyzja polityczna o stałej, choć rotacyjnej, obecności sił sojuszu na jego wschodniej flance. Z dotychczasowych informacji wynikało, że Niemcy byli gotowi na posłanie swych sił na Litwę, a do Polski mieliby trafić żołnierze amerykańscy lub brytyjscy.

Nie byłyby to siły zdolne do samodzielnego odparcia ewentualnego rosyjskiego ataku, ale nie o to tu chodzi. – Agresja na Polskę musi oznaczać automatyczną konfrontację z wojskami sojuszu – mówił niedawno „Rzeczpospolitej" prezydencki minister Krzysztof Szczerski. —pap, jaku

Choć ćwiczenia Anakonda-16 zaplanowano na czerwiec, to – jak się dowiedzieliśmy – już 8 maja przylecą do Polski pierwsi amerykańscy żołnierze, którzy wezmą w nich udział. Mają przygotować przybycie głównego rzutu sił zbrojnych USA.

Nigdy jeszcze tak liczne siły amerykańskie nie były przerzucane do Polski. Łącznie będzie to 13,9 tys. żołnierzy. Już samo to pokazuje, jaką wagę przywiązują sojusznicy do tych manewrów. 31 tys. żołnierzy z 23 państw przećwiczy odpowiedź na taką agresję, jakiej dokonała Rosja na Ukrainie.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Służby
Rosjanie planowali zamach na Zełenskiego w Polsce? Polak z zarzutami
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Służby
Dymisje w Służbie Ochrony Państwa. Decyzję podjął minister Marcin Kierwiński
Służby
Akcja ABW w sprawie działalności szpiegowskiej na rzecz Rosji. Oskarżony obywatel RP
Służby
Ministerialna kontrola w Służbie Ochrony Państwa. Wyniki niejawne
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Służby
Cała prawda o Pegasusie. Jak działał, jakich materiałów dostarczał, kogo podsłuchiwano?