Reklama
Rozwiń

Raptory przylecą nas bronić

Dowództwo armii amerykańskiej przyznaje, że stałe bazy w Polsce najlepiej odstraszyłyby Rosję. Ale ich nie będzie.

Aktualizacja: 01.03.2016 17:58 Publikacja: 29.02.2016 17:52

F-22 Raptor Lockheeda Martina, jedyny typ myśliwca piątej generacji na świecie. Lotnisko w Łasku ma

F-22 Raptor Lockheeda Martina, jedyny typ myśliwca piątej generacji na świecie. Lotnisko w Łasku ma być przystosowane do przyjmowania takich maszyn. Już dziś to jedna z najnowocześniejszych baz lotniczych w Europie. Fot. Gustavo Gonzalez

Foto: U.S. Air Force

Ważną deklarację na cztery miesiące przed szczytem NATO w Warszawie złożył w odpowiedzi na pytanie „Rz" generał David W. Allvin, szef departamentu planowania i strategii amerykańskiego dowództwa na Europę.

– Dla nas to byłoby idealne rozwiązanie – powiedział w czasie telekonferencji dla mediów europejskich zorganizowanej przez Departament Stanu pytany o możliwość budowy stałych baz na terenie naszego kraju. Dodał jednak, że „w obecnych warunkach, także budżetowych" trzeba pogodzić się z „drugą najlepszą opcją", czyli rotacyjną obecnością amerykańskich wojsk w Polsce i innych krajach Europy Środkowej.

Pozostało jeszcze 88% artykułu

Dostęp na ROK tylko za 79zł z Płatnościami powtarzalnymi BLIK

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Służby
Straż Graniczna komentuje głośne nagranie. „To nie migranci, lecz funkcjonariusze”
Służby
„Inkwizycyjna” komisja śledcza ds. Pegasusa – posłowie chcą ekstra uprawnień
Służby
Nocny pożar 11-piętrowego bloku w Rzeszowie. 250 osób ewakuowanych, nie żyje 14-latka
Służby
Eksplozja i pożar w laboratorium chemicznym w Gdyni
Służby
Po publikacji „Rzeczpospolitej” Karol Nawrocki zmienił zdanie w sprawie ochrony SOP