Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Służby mundurowe

Armia mocno rozchwiana i w przebudowie

Antoni Macierewicz swoimi decyzjami budził duże emocje.
AFP
Antoni Macierewicz ma na koncie kilka sukcesów, ale też dużo porażek. W jakim stanie zostawia polskie wojsko?

Dymisja Antoniego Macierewicza wcišż budzi ogromne emocje. Decyzji premiera Mateusza Morawieckiego przyklasnęli zarówno prezydent Andrzej Duda, który od pewnego czasu nie ukrywał swoich złych relacji z ministrem, jak i opozycja oraz generałowie, którzy zdjęli mundury po konflikcie z nim. Były minister obrony Tomasz Siemoniak i były dowódca generalny gen. Mirosław Różański twierdzš, że Macierewicz był najgorszym ministrem od 25 lat.

Stronnicy byłego szefa MON, w tym członkowie partii rzšdzšcej, przystšpili do kontrnatarcia. W ostrych słowach atakujš prezydenta Dudę, oskarżajšc go wręcz o zdradę. Argumentujš, że Macierewicz rozpoczšł odbudowę polskiej armii, byœmy byli zdolni sami się bronić w razie agresji ze strony Rosji. Niektórzy twierdzš wręcz, że był najlepszym ministrem obrony od czasów... Józefa Piłsudskiego.

Bilans ponaddwuletnich rzšdów Macierewicza w MON nie jest jednoznaczny. Z jednej strony odblokował on awanse szeregowych i podoficerów, ale też wymienił wszystkich oficerów na kluczowych stanowiskach dowódczych (łšcznie z szefem Sztabu Generalnego WP). Podwyżki dla pracowników wojska, zatrzymanie w armii szeregowych zawodowych i budowa Wojsk Obrony Terytorialnej spotkały się z sympatiš żołnierzy.

Z drugiej strony Macierewicz ma na koncie liczne wpadki personalne (najsłynniejsza to sprawa Bartłomieja Misiewicza), medialne i dziesištki niespełnionych obietnic, głównie dotyczšcych realizacji kosztownych, ale potrzebnych zakupów dla wojska – choćby kontraktów na dostawy œmigłowców i zestawów rakietowych, a także okrętów podwodnych. Zaniechania te miała przesłaniać rozbudowana celebra, która towarzyszyła wszystkim wystšpieniom ministra, i nieustanne odwoływanie się do zewnętrznego zagrożenia ze strony Rosji.

Faktem jest, że powołane przez Macierewicza Wojska Obrony Terytorialnej liczš już 7,6 tys. żołnierzy, planowane sš większe wydatki budżetowe na armię (majš wzrosnšć do 2 proc. PKB), w Polsce stacjonuje 3,5 tys. sojuszniczych żołnierzy (głównie amerykańskich). Ale też od kilku miesięcy mamy do czynienia z ogromnym kryzysem kadrowym w armii. Konflikt z prezydenckim Biurem Bezpieczeństwa Narodowego, dotyczšcy m.in. strategii kierowania i dowodzenia Siłami Zbrojnymi, spowodował, że prezydent wstrzymał nominacje generalskie.

Z naszych informacji wynika, że jednš z pierwszych decyzji nowego szefa MON Mariusza Błaszczaka ma być rozpoczęcie audytu w resorcie, spółkach i instytucjach mu podległych, by zrobić swoisty raport otwarcia.

– Do ukończenia audytu nie należy się spodziewać kluczowych decyzji: ani personalnych, ani strukturalnych – mówi nasz informator.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL