Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Służby mundurowe

CBA zatrzymało byłego wiceministra w rzšdzie PO-PSL

Fotorzepa, Robert Gardziński
Paweł T., były wiceminister skarbu w rzšdzie PO-PSL, został zatrzymany przez CBA.

Oprócz Pawła T. zatrzymanych zostało jeszcze pięć osób - podało rano RMF FM. Informację tę potwierdziło CBA.

"Agenci z Delegatury CBA we Wrocławiu zatrzymali 6 osób odpowiedzialnych i bioršcych udział w procesie prywatyzacji CIECH-u: wiceministra skarbu z lat 2012-2014 nadzorujšcego tš prywatyzację, ówczesnych: radcę ministra, dyrektora i głównego specjalistę z ministerstwa skarbu oraz 2 ekspertów firmy finansowej, która sporzšdzała wycenę prywatyzowanej spółki. Œledztwo dotyczy m.in. nadużycia uprawnień w celu osišgnięcia korzyœci majštkowej oraz wyrzšdzenia państwu szkody majštkowej w wielkich rozmiarach. Agenci CBA zatrzymali podejrzanych m.in. w Warszawie, w Łodzi i w Krakowie. Czynnoœci trwajš" - głosi komunikat CBA.  

"Już wczeœniej, w latach 2016-2017  funkcjonariusze CBA zabezpieczyli dokumenty i dane, analizy, opracowania i notatki w kilku firmach oraz u osób współpracujšcych z ministerstwem skarbu przy tym procesie prywatyzacji i zbycia akcji Ciech-u" 

"Œledztwo dotyczy sprawy niedopełnienia cišżšcych obowišzków i nadużycia udzielonych uprawnień w celu osišgnięcia korzyœci majštkowej przez osoby zobowišzane do zajmowania się sprawami majštkowymi Skarbu Państwa, w zwišzku ze zbyciem przez Skarb Państwa w odpowiedzi na publiczne wezwanie KI Chemistry z grupy Kulczyk Investments 37,9 proc. akcji Ciech za kwotę nie mniejszš niż 619 mln zł, czym wyrzšdzono państwu szkodę majštkowš w wielkich rozmiarach, jest prowadzone pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Katowicach przez wrocławskš Delegaturę CBA" - czytamy w komunikacie.

Ciech SA to polskie przedsiębiorstwo handlowo-produkcyjne w branży chemicznej. Skupiona wokół Ciech grupa kapitałowa jest jedynym w Polsce i drugim w Europie producentem sody - posiada zakłady produkcyjne w Polsce, Niemczech i Rumunii.

W 2014 roku większoœciowy pakiet akcji Ciechu kupiła firma KI Chemistry należšca do Jana Kulczyka. Skarb Państwa zainkasował z tego tytułu 620 mln złotych.

Po wyborach parlamentarnych z 2015 roku wygranych przez PiS prokuratura rozpoczęła postępowanie majšce wyjaœnić czy akcje Ciechu nie zostały sprzedane po zaniżonej cenie.

ródło: RMF FM

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL