Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Służby mundurowe

Wojsko otwiera się na transseksualistów

Fotorzepa, Marian Zubrzycki
Przygotowany przez Ministerstwo Obrony Narodowej projekt zakłada, że transseksualizm nie będzie znajdował się na liœcie schorzeń i ułomnoœci.

Pod koniec 2017 roku Rzšdowe Centrum Legislacji opublikowało projekt nowego rozporzšdzenia w sprawie orzekania o zdolnoœci do czynnej służby wojskowej. Dokument przygotowało Ministerstwo Obrony Narodowej. Obecny dokument w tej sprawie pochodzi z 2004 roku.

Jedna ze zmian dotyczy dostosowania przepisów do wytycznych raportu na temat Polski przygotowanego przez Europejskš Komisję przeciwko Rasizmowi i Nietolerancji (ECRI).

Ostatni raport dotyczšcy Polski zawierał kilka zaleceń. Do tej pory osoby transseksualne po badaniu lekarskim otrzymywały kategorię E - trwałš i całkowitš niezdolnoœć do czynnej służby wojskowej. 

Nowy projekt zakłada, że transseksualizm nie będzie dłużej widniał w wykazie chorób i ułomnoœci branych pod uwagę przy ocenie fizycznej i psychicznej zdolnoœci do czynnej służby wojskowej.

Osoby transseksualne mogš służyć w Bundeswehrze. Od 1 stycznia do armii mogš wstšpić również transseksualiœci w Stanach Zjednoczonych.

 

ródło: Defence24

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL