Służby mundurowe

Anakonda'18. Przygotowania nabierają tempa

DORSZ
W Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu odbyła się kolejna konferencja grupy planowania ćwiczenia Anakonda - 18.
Po cyklu konferencji skupionych na wnioskach z Anakondy16 i innych ćwiczeń, kolejnym etapem była konferencja grupy planowania  ćwiczenia Anakonda18.  Uczestnicy skupili się na przyjęciu scenariusza  przyszłorocznego ćwiczenia.  W spotkaniu uczestniczył Zastępca Dowódcy  Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych gen. bryg. pil. dr Tadeusz Mikutel.
Warto przypomnieć, że już w lutym generał broni Joseph Anderson, zastępca szefa sztabu US Army odwiedził Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych. W spotkaniu towarzyszyli mu attache obrony płk John Downey oraz płk Warren Barow z ambasady USA w Warszawie. Ważnym elementem spotkania było przedstawienie  informacji o międzynarodowych ćwiczeniach serii Anakonda na przykładzie kierowania zeszłorocznym ćwiczeniem Anakonda'16 organizowanym przez Dowództwo Operacyjne RSZ oraz właśnie przygotowań do ćwiczenia Anakonda'18. W trakcie ćwiczenia Anakonda'16 przeprowadzono m.in. największy od 1989 r. desant na poligonie pod Toruniem z udziałem ponad 2 tys. spadochroniarzy z Polski, Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.
Co ważne, w Zegrzu spotkali się przedstawiciele dowództw i instytucji SZ RP oraz Dowództwa Korpusu Północ – Wschód, US Army Europe, a także IV dywizji amerykańskiej.
W 2016 roku w ćwiczeniach udział wzięli żołnierze z osiemnastu państw członkowskich sojuszu, z czterech państw partnerskich (Finlandia, Macedonia, Szwecja, Ukraina) oraz Wielonarodowy Korpus Północ-Wschód i Połączone Dowództwo Wojsk Lądowych NATO w Izmirze.
Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL