Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Służby mundurowe

Mogli oszukać MON na 14 milionów złotych

Wikimedia Commons
Ministerstwo Obrony Narodowej miało stracić 14 milionów złotych na podpisanej umowie na zakup lamp mikrofalowych. Firma współpracujšca z MON używała elementów przeznaczonych do utylizacji. Przed sšdem, na ławie oskarżonych, usiadło dziœ pięciu przedstawicieli firmy.

Sprawa dotyczy zamówień, które realizowano w latach 2007-2013. Ministerstwo Obrony Narodowej zamawiało nowe lampy, a tak naprawdę otrzymywało produkty, w których częœć podzespołów była wczeœniej używana. Gdyby MON wiedział o stanie zamawianych lamp, umowy nie byłyby podpisane.

Prokuratura zarzuca firmie, że wykorzystane podzespoły były wycofane z obiegu i nie nadawały się do użytku. Oskarżeni nie przyznajš się do winy. Przed sšdem tłumaczyli, że prokuratorzy nie znajš się na procesie produkcji.

Jan Z., były dyrektor ds. rozwoju powiedział, że zarzuty opierajš się na nieprawdziwych informacjach dotyczšcych procesu technologicznego. Z aktu oskarżenia wynika, że pracownik firmy był œwiadomy wykorzystywania materiałów z odzysku do produkcji lamp mikrofalowych.

- Wprowadzajšc w błšd zamawiajšcego w ten sposób, że na dostawę nowych, nieużywanych, pochodzšcych z produkcji, pierwszej kategorii lamp mikrofalowych, podczas gdy w rzeczywistoœci do produkcji lamp zostały wykorzystane elementy i podzespoły kategorii pištej. Częœci pochodzšce z odzysku, wycofane z użytkowania wojskowego, przeznaczone do utylizacji - twierdzi prokurator Bartosz Kupniewski.

Oskarżeni usłyszeli łšcznie 14 zarzutów. Narazili Skarb Państwa na utratę 13 milionów 700 tysięcy złotych.

Więcej: Radio Wrocław

ródło: Radio Wrocław

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL