Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Służby mundurowe

Paweł Mucha o relacjach Andrzej Duda - Antoni Macierewicz: Nie ma topora wojennego

PAP, Jacek Turczyk
- Zwierzchnik Sił Zbrojnych interesuje się problemami polskiej wojskowoœci i jest w tej sferze bardzo aktywny - mówił wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha pytany o wystšpienie Andrzeja Dudy po odprawie kadry kierowniczej sił zbrojnych.

- Żołnierze nie sš politykami. Dymisje składajš z przyczyn politycznych - politycy. Żołnierze sš od dowodzenia armiš, sš również od zgłaszania swoich sugestii. Natomiast polityka kadrowa musi być prowadzona w sposób odpowiedzialny, w sposób planowy, w sposób zrozumiały dla kadry, żeby budowała ona morale polskiej armii a nie osłabiała - mówił prezydent Duda. To nawišzanie do odejœć z armii wielu generałów - m.in. szefa Sztabu Generalnego WP gen. Mieczysława Gocuła i dowódcy operacyjnego gen. Mirosława Różańskiego. Ten drugi po zrzuceniu munduru przyznawał, że jego odejœcie miało zwišzek z relacjami między nim a szefem MON Antonim Macierewiczem.

Prezydencki minister zapewnił w Polsat News, że wszyscy żołnierze "mieli i majš dostęp do prezydenta" oraz że "majš prawo i obowišzek sygnalizować wszystkie kwestie zwišzane z doraŸnymi problemami". Jednoczeœnie Mucha powtórzył, że "od polityki sš politycy" w zwišzku z tym - jak mówił prezydent Duda - wojskowi nie powinni się politykš zajmować.

- Nie powinno być tak, że w jakimkolwiek zakresie polityka dotyka polskiej armii - mówił Mucha.

Mucha zapewnił, że prezydent interesuje się problemami żołnierzy i "jest w tej sferze bardzo aktywny". Mówił również o pozytywnych zmianach w polskiej armii.

Jednoczeœnie Mucha pytany, czy topór wojenny między Macierewiczem a prezydentem Dudš został zakopany odpowiedział, że "nie ma żadnego topora wojennego i nie ma czego zakopywać".

W ostatnim czasie doszło do wymiany listów między Pałacem Prezydenckim a MON w sprawie m.in. obsady stanowisk attachés obrony m.in. w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i na Ukrainie oraz tworzenia Wielonarodowego Dowództwa Dywizji Północ-Wschód w Elblšgu. Andrzej Duda spotkał się również z Antonim Macierewiczem.

ródło: polsatnews.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL