Nieoficjalnie: Polska wychodzi z Eurokorpusu

Szef MON Antoni Macierewicz poinformował, że Polska wycofa się z Eurokorpusu - ustaliło nieoficjalnie radio RMF FM. O sprawie poinformowała też AFP. Jednak Bartosz Kownacki na antenie TVN24 stwierdził, że - zgodnie ze stanem jego wiedzy - jest to informacja nieprawdziwa. Informację zdementował też na Twitterze rzecznik rządu Rafał Bochenek.

Aktualizacja: 28.03.2017 19:17 Publikacja: 28.03.2017 15:38

Nieoficjalnie: Polska wychodzi z Eurokorpusu

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

Eurokorpus został założony w 1992 roku. Należy do niego około 65 000 tysięcy żołnierzy. Wśród zadań tej struktury jest m.in. przeprowadzanie operacji na potrzeby Unii Europejskiej i NATO. 

Polska miała stać się w tym roku krajem ramowym Eurokorpusu. Pozwalałoby to na udział w decyzjach i planowaniach. Na 2019 rok zaplanowano rotacyjne dowództwo Polski nad Eurokorpusem. Obecnie w strukturach Eurokorpusu zasiada około 120 polskich oficerów.

Jak nieoficjalnie dowiedziało się radio RMF FM minister Antoni Macierewicz miał poinformować, że Polska wycofuje się z międzynarodowej struktury wojskowej. Dziennikarzom tę informację miał przekazać jedne z unijnych dyplomatów, którzy zajmują się sprawami obronności.

Decyzja o wycofaniu się z Eurokorpusu ma być związana z większym zaangażowaniem na wschodniej flance NATO. W rozmowie z dziennikarką RMF FM padają tłumaczenia, że z punktu widzenia wojskowego, Polska nie czerpała korzyści z udziału w Eurokorpusie. Inni oceniają, że taka decyzja przyniesie więcej szkody w wymiarze politycznymi, niż korzyści w wymiarze finansowym.

Poseł PO Jan Grabiec komentując te doniesienia oskarżył Macierewicza o "zdradę, nie tylko dyplomatyczną".

Krytyki pod adresem Macierewicza nie krył też Roman Giertych: 

Tymczasem wiceszef MON Bartosz Kownacki w TVN24 podkreślił, że według jego wiedzy informacja o opuszczeniu Eurokorpusu przez Polskę nie jest prawdziwa. - Dobrze by było, aby w takich sprawach nie opierać się na doniesieniach mediów, lecz na słowach urzędników państwowych - dodał.

Tuż przed 19 informację zdementował na Twitterze rzecznik rządu Rafał Bochenek.

 

Wcześniej rzecznik wielonarodowej jednostki ze sztabem w Strasburgu Vicente Dalmau powiedział agencji AFP, że Polska postanowiła wycofać się z Eurokorpusu. Wycofanie się Polski, która jest państwem stowarzyszonym, "jest decyzją polskiego rządu" i zacznie obowiązywać "najpóźniej za trzy lata" - powiedział Dalmau. W późniejszej depeszy AFP Dalmau oświadczył, że "polski rząd postanowił uchylić decyzję poprzedniego rządu w sprawie zostania państwem ramowym Eurokorpusu i pozostać państwem stowarzyszonym". Według rzecznika jednostki decyzja władz w Warszawie w tej sprawie zapadła kilka miesięcy temu.

Zgodnie z zobowiązaniami podjętymi przez poprzedni rząd Polska na początku roku miała zostać państwem ramowym Eurokorpusu i przyłączyć się do pięciu pozostałych takich krajów. - Polscy żołnierze w międzyczasie będą wyjeżdżać i kończyć swoje kontrakty, najpóźniej za trzy lata. Członkostwo w Eurokorpusie jest dobrowolne. Jeśli kraj chce go opuścić, to go opuszcza - stwierdził Dalmau.

Eurokorpus został powołany w 1992 r., początkowo jako jednostka francusko-niemiecka; obecnie jest wielonarodowym związkiem taktycznym, otwartym dla państw UE i NATO. Jego państwa ramowe to - oprócz krajów założycielskich - także Belgia, Hiszpania i Luksemburg.

Również Polska, która ma w Eurokorpusie 120 żołnierzy, miała wkrótce zostać państwem ramowym. Państwami stowarzyszonymi Eurokorpusu są Grecja, Włochy, Turcja i Rumunia.

Służby
Dymisje w Służbie Ochrony Państwa. Decyzję podjął minister Marcin Kierwiński
Służby
Akcja ABW w sprawie działalności szpiegowskiej na rzecz Rosji. Oskarżony obywatel RP
Służby
Ministerialna kontrola w Służbie Ochrony Państwa. Wyniki niejawne
Służby
Cała prawda o Pegasusie. Jak działał, jakich materiałów dostarczał, kogo podsłuchiwano?
Służby
Centralne Biuro Antykorupcyjne przechodzi do historii. Rząd chce uzdrowić służbę