Co ciekawe, w 2014 roku firma wystąpiła z propozycją współpracy do PZL-Świdnik w zakresie wspólnej modernizacji śmigłowców W-3 Sokół i zastosowania nowej awioniki oraz silników, propozycja jednak nie została wówczas przyjęta.

- Jednocześnie należy zaznaczyć, że analiza możliwości prowadzenia wspólnych projektów wpisuje się w postanowienia zawartego w 1996 roku (i aneksowanego w bieżącym roku) dwustronnego porozumienia między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Ukrainy o wzajemnych dostawach uzbrojenia, techniki wojskowej i świadczeniu usług o charakterze wojskowo – technicznym - podkreśla cz. p. o. rzecznika prasowego MON Katarzyna Jakubowska.

Kolejną platformą budowania współpracy są relacje rozwijane również w ramach Polsko– Ukraińskiej Podkomisji ds. Współpracy Przemysłów Obronnych i działającej w jej ramach grupy roboczej ds. techniki lotniczej, podczas posiedzenia której w maju tego roku omawiana była powyższa tematyka.

- Współpraca z Ukrainą nie dotyczy najbliższego zakupu 50 śmigłowców - dodaje Jakubowska.

Warto przypomnieć, że blisko dwa tygodnie temu Antoni Macierewicz zapowiedział budowę śmigłowca wojskowego razem z Ukrainą na bazie doświadczeń obu państw. Szef MON w Telewizji TRWAM poinformował również, że są w tym kierunku prowadzone negocjacje.