MON przedstawia koncepcję obrony terytorialnej

aktualizacja: 11.03.2016, 15:49
Foto: Fotorzepa/ Roman Bosiacki

Brygada OT będzie liczyła od 1500 do 2500 żołnierzy. W skali kraju będzie to około 35 tys. żołnierzy.

REDAKCJA POLECA
05.04.2016
Pół miliona do obrony kraju
17.03.2016
MON zlustruje izby pamięci
14.03.2016
MON szkoli na potrzeby Obrony Terytorialnej
13.03.2016
MON rozważa, który program w obronie powietrznej realizować jako pierwszy
29.02.2016
Nowa formuła NSR
17.02.2016
Co dalej z NSR?
Kariera.pl
Kiedy mam prawo do pierwszego urlopu?
kancelarierp.pl
Stwórz swoją umowę - szybko i profesjonalnie!

Co ważne, do służby w oddziałach Obrony Terytorialnej (OT) będą przyjmowani żołnierze ochotnicy oraz oficerowie, podoficerowie i szeregowi, którzy już są w rezerwie.

Wiceszef MON Tomasz Szatkowski przedstawił posłom Sejmowej Komisji Obrony Narodowej informację na temat koncepcji funkcjonowania obrony terytorialnej oraz stanu przygotowań do jej utworzenia.

System obrony terytorialnej będzie funkcjonował na trzech poziomach ściśle powiązanych z administracyjnym podziałem kraju. Najwyższym poziomem będzie poziom strategiczny, czyli krajowy, gdzie będzie funkcjonowało dowództwo obrony terytorialnej. Kolejny poziomem będzie poziom operacyjny czyli wojewódzki. W każdym województwie będzie dowództwo brygady OT.

Obecny na posiedzeniu Komisji Szef Zarządu Organizacji i Uzupełnień P-1 SG WP płk Krzysztof Gaj podkreślił, że tworzone w województwach brygady nie będą takie same. Skład i zadania brygady będą zależały od specyfiki województwa.

Najniższym poziomem będzie poziom taktyczny - powiatowy.  Warto zauważyć, że w każdym powiecie będzie zorganizowana jedna kompania obrony terytorialnej. Docelowo powstaną 364 kompanie pogrupowane terytorialnie w  86 batalionów.

W pierwszym etapie, który w zasadzie już się rozpoczął, będą utworzone 3 brygady na ścianie wschodniej. W następnym etapie zostaną sformowane kolejne 3 brygady. Początkowy etap powinien się zakończyć w 2019 roku.

W kontekście  budowy OT warto się zastanowić nad dalszą rolą Narodowych Sił Rezerwowych w strukturze bezpieczeństwa kraju.

Możliwe, że resort obrony wprowadzi zmiany w funkcjonowaniu NSR, które stałyby się w przyszłości częścią obrony terytorialnej na wzór amerykańskiej Gwardii Narodowej. Warto przypomnieć, że 11 lutego w ministerstwie obrony narodowej odbyło się spotkanie dotyczące współpracy Gwardii Narodowej stanu Illinois z MON. O wizycie Amerykanów i możliwości przekazania przez nich sprzętu dla formowanej w Polsce Obrony Terytorialnej, wspominał minister Antoni Macierewicz 27 lutego, podczas wizyty w 1. Warszawskiej Brygadzie Pancernej w Wesołej.

- Sprawa ta nie została jeszcze rozstrzygnięta. Przyszłość NSR-u zależy od tego, w jakim stopniu ta struktura jest zdolna do modernizacji, co dotychczas wydawało się nieosiągalne. Jeśli wprowadzenie zmian okaże się możliwe, dalej będziemy korzystać z tego rozwiązania - mówił z kolei minister Macierewicz w wywiadzie dla Polski Zbrojnej na początku stycznia 2016 roku.

POLECAMY

KOMENTARZE