MON przedstawia koncepcję obrony terytorialnej

aktualizacja: 11.03.2016, 15:49

Brygada OT będzie liczyła od 1500 do 2500 żołnierzy. W skali kraju będzie to około 35 tys. żołnierzy.

REDAKCJA POLECA

Co ważne, do służby w oddziałach Obrony Terytorialnej (OT) będą przyjmowani żołnierze ochotnicy oraz oficerowie, podoficerowie i szeregowi, którzy już są w rezerwie.

Wiceszef MON Tomasz Szatkowski przedstawił posłom Sejmowej Komisji Obrony Narodowej informację na temat koncepcji funkcjonowania obrony terytorialnej oraz stanu przygotowań do jej utworzenia.

System obrony terytorialnej będzie funkcjonował na trzech poziomach ściśle powiązanych z administracyjnym podziałem kraju. Najwyższym poziomem będzie poziom strategiczny, czyli krajowy, gdzie będzie funkcjonowało dowództwo obrony terytorialnej. Kolejny poziomem będzie poziom operacyjny czyli wojewódzki. W każdym województwie będzie dowództwo brygady OT.

Obecny na posiedzeniu Komisji Szef Zarządu Organizacji i Uzupełnień P-1 SG WP płk Krzysztof Gaj podkreślił, że tworzone w województwach brygady nie będą takie same. Skład i zadania brygady będą zależały od specyfiki województwa.

Najniższym poziomem będzie poziom taktyczny - powiatowy.  Warto zauważyć, że w każdym powiecie będzie zorganizowana jedna kompania obrony terytorialnej. Docelowo powstaną 364 kompanie pogrupowane terytorialnie w  86 batalionów.

W pierwszym etapie, który w zasadzie już się rozpoczął, będą utworzone 3 brygady na ścianie wschodniej. W następnym etapie zostaną sformowane kolejne 3 brygady. Początkowy etap powinien się zakończyć w 2019 roku.

W kontekście  budowy OT warto się zastanowić nad dalszą rolą Narodowych Sił Rezerwowych w strukturze bezpieczeństwa kraju.

Możliwe, że resort obrony wprowadzi zmiany w funkcjonowaniu NSR, które stałyby się w przyszłości częścią obrony terytorialnej na wzór amerykańskiej Gwardii Narodowej. Warto przypomnieć, że 11 lutego w ministerstwie obrony narodowej odbyło się spotkanie dotyczące współpracy Gwardii Narodowej stanu Illinois z MON. O wizycie Amerykanów i możliwości przekazania przez nich sprzętu dla formowanej w Polsce Obrony Terytorialnej, wspominał minister Antoni Macierewicz 27 lutego, podczas wizyty w 1. Warszawskiej Brygadzie Pancernej w Wesołej.

- Sprawa ta nie została jeszcze rozstrzygnięta. Przyszłość NSR-u zależy od tego, w jakim stopniu ta struktura jest zdolna do modernizacji, co dotychczas wydawało się nieosiągalne. Jeśli wprowadzenie zmian okaże się możliwe, dalej będziemy korzystać z tego rozwiązania - mówił z kolei minister Macierewicz w wywiadzie dla Polski Zbrojnej na początku stycznia 2016 roku.

Żródło: rp.pl

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE