Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Służby mundurowe

Jedna czwarta generałów odchodzi z Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych

Promocja oficerska
Fotorzepa/Danuta Matloch
Z Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych odchodzi 5 generałów - 25 procent wszystkich służšcych generałów w Dowództwie. Powodem sš zapowiedzi zmian w wojsku przedstawione przez szefa MON.

Oprócz pięciu generałów, mowa jest również o rezygnacji kilku pułkowników - informuje RMF FM.

Jak pisze stacja, nikt nie chce podać przyczyn rezygnacji. Nieoficjalnie jednak mówi się, że powodem sš zmiany w wojsku zapowiedziane przez szefa MON. Antoni Macierewicz zapowiedział, że "kariery w wojsku" nie zrobiš ci oficerowie, którzy rozpoczęli służbę przez 1989 roku i skończyli uczelnie wojskowe w Zwišzku Radzieckim.

Generałowie majš się też obawiać zmian w dotychczasowym systemie emerytalnym, które mogš na niekorzyœć zmienić ich pobory.

Wœród oficerów, którzy odejdš z Dowództwa sš m.in. inspektor wojsk lšdowych generał Janusz Bronowicz i szef sztabu dowództwa  generał Ireneusz Bartniak.

Jak informuje RMF FM, cytujšc jednego z generałów, "to nie tylko wizerunkowa katastrofa".

Z kolei były wiceszef MON w rzšdzie PO-PSL, Czesław Mroczek, mówi, że jest to efekt "fatalnej polityki personalnej ministra Macierewicza, groŸnej dla bezpieczeństwa Polski". Według Mroczka, dla wielu oficerów jest to sygnał nadchodzšcej fali zwolnień w wojsku, a także efekt zmiany wprowadzonej przez aktualnego szefa MON. Zmiana ta polega na możliwoœci awansowania na wysokie stanowiska żołnierzy, których stopień dotychczas na to nie pozwalał.

Jak twierdzi Mroczek, taka polityka kadrowa MON doprowadzi do tego, że polskim wojskiem będš dowodzić osoby bez odpowiednich kwalifikacji.

ródło: RMF FM

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL