Jedna czwarta generałów odchodzi z Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych

aktualizacja: 03.03.2016, 14:03
Promocja oficerska
Promocja oficerska
Foto: Fotorzepa/Danuta Matloch

Z Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych odchodzi 5 generałów - 25 procent wszystkich służących generałów w Dowództwie. Powodem są zapowiedzi zmian w wojsku przedstawione przez szefa MON.

REDAKCJA POLECA

Oprócz pięciu generałów, mowa jest również o rezygnacji kilku pułkowników - informuje RMF FM.

Jak pisze stacja, nikt nie chce podać przyczyn rezygnacji. Nieoficjalnie jednak mówi się, że powodem są zmiany w wojsku zapowiedziane przez szefa MON. Antoni Macierewicz zapowiedział, że "kariery w wojsku" nie zrobią ci oficerowie, którzy rozpoczęli służbę przez 1989 roku i skończyli uczelnie wojskowe w Związku Radzieckim.

Generałowie mają się też obawiać zmian w dotychczasowym systemie emerytalnym, które mogą na niekorzyść zmienić ich pobory.

Wśród oficerów, którzy odejdą z Dowództwa są m.in. inspektor wojsk lądowych generał Janusz Bronowicz i szef sztabu dowództwa  generał Ireneusz Bartniak.

Jak informuje RMF FM, cytując jednego z generałów, "to nie tylko wizerunkowa katastrofa".

Z kolei były wiceszef MON w rządzie PO-PSL, Czesław Mroczek, mówi, że jest to efekt "fatalnej polityki personalnej ministra Macierewicza, groźnej dla bezpieczeństwa Polski". Według Mroczka, dla wielu oficerów jest to sygnał nadchodzącej fali zwolnień w wojsku, a także efekt zmiany wprowadzonej przez aktualnego szefa MON. Zmiana ta polega na możliwości awansowania na wysokie stanowiska żołnierzy, których stopień dotychczas na to nie pozwalał.

Jak twierdzi Mroczek, taka polityka kadrowa MON doprowadzi do tego, że polskim wojskiem będą dowodzić osoby bez odpowiednich kwalifikacji.

Komentarz dnia
Żródło: RMF FM

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE