Służby mundurowe

Rotacyjne wsparcie Amerykanów

dgrsz.mon.gov.pl
We wtorek w Skwierzynie rozpoczęło się polsko-amerykańskie szkolenie przeciwlotników w zakresie obrony powietrznej i przeciwrakietowej.

Styczniowe ćwiczenia to kontynuacja rotacyjnego szkolenia z wykorzystaniem baterii Patriot. - Wpisuje się ono w systematyczny rozwój
polsko-amerykańskiej współpracy obronnej, której ważnym elementem jest obrona powietrzna i przeciwrakietowa, a także w koncepcję wzmocnienia wschodniej flanki NATO, która została ustanowiona podczas szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego w 2014 roku w Newport - podkreśla rzecznik prasowy DGRSZ ppłk Szczepan Głuszczak.

W 2015 r. dowództwo Wojsk Lądowych USA w Europie powróciło do inicjatywy wspólnego szkolenia polskich i amerykańskich przeciwlotników. Panther Assurance” to ćwiczenie obrony powietrznej zorganizowane w ramach trwającej od lat współpracy amerykańsko-polskiej.

Żołnierze ze 35 Skwierzyńskiego Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej oraz stacjonujący na co dzień w Baumholder w Niemczech Amerykanie z 5-7 Batalionu Artylerii Przeciwlotniczej (bAP) będą doskonalić swoje umiejętności w zakresie planowania i prowadzenia obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej ważnych obiektów.

Do tej pory partnerzy amerykańscy przeprowadzili 12 rotacji pododdziałów obrony powietrznej.

Zobacz także:

Afera podsłuchowa: Inwigilowały dwie grupy

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL