Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Służba zdrowia

Rezydenci apelujš do kolegów: wracajcie do pracy

AdobeStock
Jeżeli ktoœ czuje się na siłach, niech pracuje więcej. Nie zmuszamy do podpisywania klauzul - mówił w TVN24 wiceprzewodniczšcy Porozumienia Rezydentów OZZL Łukasz Jankowski.

Po osišgniętym wczoraj porozumieniu między Ministerstwem Zdrowia a protestujšcymi od paŸdziernika ubiegłego roku rezydentami, Porozumienie Rezydentów OZZL prosi lekarzy o podjęcie pracy w ponadwymiarowym zakresie.

Podkreœlajš, że nie namawiajš do podpisywania wypowiedzianych wczeœniej klauzul opt-out, a jedynie do dłuższej pracy - w miarę możliwoœci, które każdy ma ocenić sam.

- Umówiliœmy się z panem ministrem i mocno to czujemy, że nikogo do podpisywania klauzul opt-out nie będziemy zachęcać, nie będziemy zmuszać. Nie jest tak, że po podpisaniu porozumienia nasze priorytety się zmieniły - zapewnił w TVN24 Jankowski.

Jak mówił, nie zmieniło się stanowisko rezydentów, że praca powyżej 48 godzin jest szkodliwa. Majš jednak œwiadomoœć, że w Polsce istnieje potężna "dziura kadrowa", której żadne porozumienie nie zdoła zapełnić. 

Stšd apel rezydentów - jeœli ktoœ czuje się na siłach, by pracować więcej - o podjęcie takiego wysiłku. - Niech pracuje więcej w systemie, dla dobra polskich pacjentów - mówił Łukasz Jankowski, wiceprzewodniczšcy PR OZZL.

Jankowski stwierdził, że mimo wczorajszego porozumienia rezydenci wstali od stołu z niedosytem. Kompromis został zawarty głównie dlatego, by nie pogarszać sytuacji pacjentów.

- Nikt już nie chciał dalej eskalować tego konfliktu, bo ucierpiałby na tym pacjent - stwierdził Jankowski.

ródło: TVN24

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL