"Destrukcja medycyny ratunkowej". List do ministra zdrowia

Analizując przedstawiany projekt nowelizacji ustawy stwierdzamy, że stanowi on kolejny krok prowadzący do destrukcji medycyny ratunkowej w naszym kraj - piszą w liście otwartym do ministra zdrowia specjaliści w dziedzinie medycyny ratunkowej.

Publikacja: 24.01.2018 07:46

"Destrukcja medycyny ratunkowej". List do ministra zdrowia

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

"Projekt nowelizacji ustawy o państwowym ratownictwie medycznym stanowi  kolejny krok prowadzący do destrukcji medycyny ratunkowej w naszym kraju" - piszą podpisani pod listem lekarze i apelują do ministra Łukasza Szumowskiego o wycofanie projektu.

Pełna treść listu

Szanowny Panie Ministrze, Panie Profesorze,

gratulujemy objęcia tak odpowiedzialnego resortu jakim jest Ministerstwo Zdrowia. Wierzymy, że pod Pana kierunkiem nastąpią wreszcie istotne zmiany w systemie ochrony zdrowia naszego kraju i zwiększy się poczucie bezpieczeństwa zdrowotnego naszych obywateli.

Jednocześnie, jako zaangażowani przedstawiciele środowiska lekarskiego, deklarujemy gotowość do współpracy merytorycznej przy rozwijaniu i tworzeniu sensownego prawodawstwa w tym zakresie., W naszej ocenie, sprawą pilną - wymagającą Pańskiej szybkiej i zdecydowanej interwencji, jest dalszy los projektu ustawy o zmianie ustawy o państwowym ratownictwie medycznym, zawartego w druku sejmowym nr 2137. Uważamy, że projekt ten, przygotowany pod nadzorem wiceministra zdrowia - Pana Marka Tombarkiewicza, nie rozwiązuje żadnego z dzisiejszych problemów medycyny ratunkowej i jej przedszpitalnej fazy organizacyjnej - systemu ratownictwa medycznego., , Medycyna ratunkowa jest tą dziedziną medycyny i ważnym działem ochrony zdrowia, który ma zapewnić poczucie bezpieczeństwa wszystkim członkom społeczeństwa - bez względu na ich wiek, status społeczny i finansowy. Z doświadczeń krajów wysoko rozwiniętych wiemy, że prawie połowa wszystkich świadczeń zdrowotnych rozpoczyna się w szpitalnych oddziałach ratunkowych. Codziennie setki Polek i Polaków, którym los przyniósł nagłe zagrożenie zdrowotne, zawierzają swoje życie i zdrowie lekarzom, pielęgniarkom i ratownikom medycznym działającym w systemie ratownictwa medycznego. Tej wiary i nadziei nie wolno nikomu zawieść.

Zachwianie tej nadziei oraz obawy powstania nowych problemów generuje wspomniany projekt nowelizacji. Powstał on bez uczestnictwa i wiedzy zaangażowanych w medycynie ratunkowej specjalistów ze środowisk klinicznych i akademickich. Przewiduje się w nim m.in. kierowanie poważnych środków publicznych na zbędne zadania, a wśród nich - powołanie nowych, rozbudowanych instytucji i struktur kontroli systemu ratownictwa medycznego, takich jak: Krajowe Centrum Monitorowania Ratownictwa Medycznego (KCMRM) oraz organy nadzoru nad Systemem Wspomagania Dowodzenia Państwowego Ratownictwa Medycznego (SWDPRM). Niezależnie od niejasnego zakresu kompetencji proponowanych podmiotów uwagę zwracają wysokie koszty ich powołania i funkcjonowania, sięgające w prognozach najbliższych lat prawie 2 miliardów złotych.

Analizując przedstawiany projekt nowelizacji ustawy stwierdzamy, że stanowi on kolejny krok prowadzący do destrukcji medycyny ratunkowej w naszym kraju. Podważa się w nim, w sposób jednoznaczny, lekarski nadzór specjalistyczny nad funkcjonowaniem ratownictwa medycznego m.in. poprzez eliminację lekarzy z jego struktur oraz z agend rządowych na poziomie wojewódzkim.

Prowadzić to będzie bezpośrednio do obniżenia poziomu bezpieczeństwa osób w nagłym zagrożeniu zdrowotnym, dla których przecież tworzymy medycynę ratunkową od kilkunastu lat. Minister Zdrowia, z tytułu swojej politycznej i moralnej odpowiedzialności za bezpieczeństwo zdrowotne obywateli, nie może dopuścić do takiej destrukcji.

Głęboko wierzymy, że w tym trudnym dla służby zdrowia okresie, nada Pan nową jakość w kontaktach Ministerstwa Zdrowia ze wszystkimi, którzy mają na celu dobro pacjenta i rozwój szeroko pojętej medycyny ratunkowej w naszym kraju.

Apelujemy, by zechciał Pan wycofać projekt nr. 2137 z Sejmu, gdyż nie spełnia on elementarnych wymagań legislacyjnych tego działu ochrony zdrowia w Polsce - kraju członkowskim Unii Europejskiej.

Deklarujemy gotowość do współpracy nad nowym, rzetelnie przygotowanym projektem nowelizacji dotyczącego nas prawodawstwa, uwzględniającym oczekiwania i potrzeby społeczne oraz możliwości naszego kraju.

Wrocław, Łódź, Warszawa, Lublin, Gdańsk, Poznań, 18 stycznia 2018

Podpisy :

Prof. dr hab. Juliusz Jakubaszko, Prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Ratunkowej

Prof. dr hab. Wojciech Gaszyński, Prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Stanów Nagłych i Katastrof

Prof. dr hab. Adam Nogalski, Wiceprezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Ratunkowej

Prof. dr hab. Jan Godziński, Skarbnik Polskiego Towarzystwa Medycyny Ratunkowej

Dr n. med. Ewa Raniszewska, Sekretarz Polskiego Towarzystwa Medycyny Ratunkowej

Prof. dr hab. Michał Gaca, Członek Zarządu Polskiego Towarzystwa Medycyny Ratunkowej

Prof. dr hab. Andrzej Zawadzki, były Konsultant Krajowy w dziedzinie Medycyny Ratunkowej

Prof. dr hab. Jerzy Karski, były Konsultant Krajowy w dziedzinie Medycyny Ratunkowej

prof. dr hab. Leszek Brongel, Członek Zarządu Polskiego Towarzystwa Medycyny Ratunkowej

dr n. med. Aleksandra Załustowicz, Konsultant Wojewódzki w dziedzinie medycyny ratunkowej woj. małopolskiego

dr hab. n. med. Piotr Wojciechowski, Ordynator SOR Instytutu Pediatrii CM UJ w Krakowie

dr Jacek Górny , Prezes Porozumienia Lekarzy Medycyny Ratunkowej

"Projekt nowelizacji ustawy o państwowym ratownictwie medycznym stanowi  kolejny krok prowadzący do destrukcji medycyny ratunkowej w naszym kraju" - piszą podpisani pod listem lekarze i apelują do ministra Łukasza Szumowskiego o wycofanie projektu.

Pełna treść listu

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Ochrona zdrowia
Obturacyjny bezdech senny – choroba niedoceniana
Ochrona zdrowia
Ćwiek-Świdecka: Kobiety kupują pigułki „dzień po” jak wtedy, gdy nie było recept
Ochrona zdrowia
Gdańskie centrum sportu zamknięte do odwołania. Znaleziono groźną bakterię
Ochrona zdrowia
Rewolucja w kodeksie etyki lekarskiej? Wykreślone ma być jedno ważne zdanie
Ochrona zdrowia
Izabela Leszczyna: WOŚP nie ma nic wspólnego z wydolnością systemu ochrony zdrowia