Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Służba zdrowia

Cztery tysišce podpisów pod "Deklaracjš wiary" lekarzy

adobestock
3860 lekarzy, pielęgniarzy, położnych oraz studentów podpisało się pod "Deklaracjš wiary", a dodatkowo 120 podpisów jest nieczytelnych - donosi Katolicka Agencja Informacyjna. Wœród sygnatariuszy jest obecny minister zdrowia Łukasz Szumowski, marszałek Senatu Stanisław Karczewski i wiceprzewodniczšcy Sejmowej Komisji Zdrowia, poseł Czesław Hoc.

Inicjatorkš powstania "Deklaracji Wiary lekarzy katolickich i studentów medycyny w przedmiocie płciowoœci i płodnoœci ludzkiej", dokumentu opisujšcego zasady katolickiej bioetyki, jest Wanda Półtawska, słynna lekarka, psychiatra, więŸniarka obozu w Ravensbrück, przyjaciółka papieża Jana Pawła II.

Zaczyna się od słów "Nam - lekarzom - powierzono strzec życie ludzkie od jego poczštku...".

Sygnatariusze deklaracji przyjmujš wyższoœć prawa boskiego nad ludzkim, sš przeciwni "narzuconym antyhumanitarnym ideologiom współczesnej cywilizacji", a także deklarujš "potrzebę stałego pogłębiania nie tylko wiedzy zawodowej, ale także wiedzy o antropologii chrzeœcijańskiej i teologii ciała". Oczekujš i wymagajš "szacunku dla swoich poglšdów i wolnoœci w wykonywaniu czynnoœci zawodowych zgodnie ze swoim sumieniem".

Treœć deklaracji, wyryta na dwóch kamieniach, została w 2014 roku złożona podczas Pielgrzymki Służby Zdrowia na Jasnej Górze jako dar wotywny za kanonizację Jana Pawła II.

Od chwili uruchomienia akcji zbierania podpisów, depozytariuszami korespondencji sš Magdalena i Paweł Zastrzeżyńscy z Limanowej. Ten ostatni zauważa, że negatywne komentarze wobec ministra zdrowia, podpisanego pod Deklaracjš, nie sš niczym nowym. Według Zastrzeżyńskiego reprezentujš one tę samš retorykę, która była obecna przy powstawaniu dokumentu dla lekarzy cztery lata temu.  – Nie ma większego polskiego autorytetu w tej sprawie jak Jan Paweł II, nazwany przez papieża Franciszka papieżem rodziny – powiedział Zastrzeżyński, cytowany przez KAI.

Aktualizowana lista osób podpisanych pod "Deklaracjš Wiary"

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL