Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Służba zdrowia

Jurek Owsiak do Konstantego Radziwiłła: Proszę się nie boksować, a rozmawiać

Fotorzepa, Marian Zubrzycki
Panie ministrze, proszę rozmawiać z lekarzami. Proszę nie boksować się i nie mówić, że to sprawa polityczna - apelował prezes Wielkiej Orkiestry Œwištecznej Pomocy Jerzy Owsiak.

Jerzy Owsiak odniósł się w „Kropce nad i” w TVN24 do wypowiedzi ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła, który okreœlił masowe wypowiadanie klauzuli opt-out przez lekarzy "politycznym uderzeniem w rzšd”.

Jak przekazało Ministerstwo Zdrowia, 3546 lekarzy rezydentów oraz specjalistów wypowiedziało umowy, na mocy których wyrażali zgodę na przedłużenie czasu pracy powyżej 48 godzin tygodniowo. Jak szacuje Porozumienie Rezydentów Ogólnopolskiego Zwišzku Zawodowego Lekarzy, takie wypowiedzenia złożyło jednak około pięciu tysięcy lekarzy.

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł ocenił, że protest ten „staje się politycznym uderzeniem w rzšd Mateusza Morawieckiego”.

Odnoszšc się do zachowania rezydentów oraz specjalistów, Jerzy Owsiak powiedział, że „nie dziwi im się”. - Kiedy pan minister próbuje powiedzieć, że jest to czysta polityka, nie zgadzam się z tym - zaznaczył prezes WOŒP w „Kropce nad i”.

Jerzy Owsiak zaznaczył także, że strajkujšcy lekarze mówili wczeœniej, aby zwiększyć nakłady na służbę zdrowia. - Strajkujšcy lekarze i lekarze rezydenci bardzo wyraŸnie komunikowali, o co w tym wszystkim chodzi - mówił. - Wiedzieliœmy o tym wczeœniej, kiedy rozmawialiœmy z dyrektorami szpitali. Rok temu już nam mówili, że możemy się spotkać z takš sytuacjš, że nikt nie przyjdzie do pracy - dodał. Podkreœlił również, że "bardzo prosi pana ministra, by nie rzucał takich słów, bo to jest obrażanie”.

Jerzy Owsiak zaapelował także do ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła, aby rozmawiał z lekarzami. - Panie ministrze, proszę rozmawiać z lekarzami. Proszę nie boksować się i nie mówić, że to sprawa polityczna. To jest dolewanie oliwy do ognia, niepotrzebnie - zaznaczył.

Owsiak dodał również, że dla WOŒP bolesny jest fakt, że w paru miejscach zamknięte zostały oddziały pediatryczne, między innymi dlatego, że fundacja wielokrotnie kupowała dla nich sprzęt. - Nie ma nic bardziej bolesnego dla rodziców, którzy idš i zastajš zamknięte drzwi. Tego jeszcze nie było - podkreœlił w TVN24 Jerzy Owsiak. 

ródło: TVN24

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL