Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Służba zdrowia

Giertych: Od czasu Dyzmy wiadomo, że Polakowi szkodzi to co obce

Fotorzepa/ Robert Gardziński
"Kto to słyszał, aby 95% leków było w Polsce obcej produkcji. Już od czasu Nikodema Dyzmy wiadomo, że Polakowi szkodzi to co obce. I jak tu się potem dziwić, że rodacy chorujš, jak leczenie powierzono zagranicznym farmaceutom" - napisał Roman Giertych, były wicepremier w rzšdzie PiS-Samoobrona-LPR, w "Liœcie do ministra Radziwiłła".

W œrodę premier Mateusz Morawiecki oraz wicepremier Jarosław Gowin ogłosili utworzenie programu badań nad polskimi lekami przeciw chorobom serca i nowotworom. Szef rzšdu tłumaczył, że w Polsce kupujemy 70 proc. leków zagranicznych. Tymczasem - wskazał - w Niemczech i Francji ponad 90 proc. kupowanych leków sš to leki francuskie lub niemieckie.

- Pierwszy okres transformacji polskiej doprowadził do takich zmian w naszym systemie refundacji leków i służby zdrowia, że jesteœmy w dużym stopniu uzależnieni od tych zagranicznych oœrodków. Chcemy tę zależnoœć zmniejszać, chcemy, aby leki były coraz tańsze, aby były coraz częœciej polonizowane – mówił Morawiecki.

Mimo, że o powołaniu Instytutu Biotechnologi Medycznej informowali premier Morawiecki z wicepremierem, ministrem nauki Jarosławem Gowinem, w zamieszczonym na Facebooku "liœcie" Roman Giertych zwrócił się do szefa resortu zdrowia Konstantego Radziwiłła.

"Jak ja się ucieszyłem, że ministerstwo Pana postanowiło ostatecznie spolonizować leki. Kto to słyszał, aby 95% leków było w Polsce obcej produkcji. Już od czasu Nikodema Dyzmy wiadomo, że Polakowi szkodzi to co obce. I jak tu się potem dziwić, że rodacy chorujš, jak leczenie powierzono zagranicznym farmaceutom" - napisał adwokat.

Zdaniem byłego wicepremiera z lat 2006-2007, minister Radziwiłł "osišga dwa wielkie cele jednoczeœnie". "Oszczędza Pan na zagranicznych, luksusowych i przereklamowanych lekach (wiadomo: rumianek, pokrzywa, babka, czy nawet aspiryna z Polfy tańsze sš) a po drugie podejmujšc w ten sposób współpracę z ZUS wyœrubuje Pan swój własny rekord (7% wzrost umieralnoœci) i przyczyni się do tego, że wczeœniejsza emerytura obiecana przez rzšd nie będzie zbyt kosztowna" - stwierdza Giertych.

Na koniec Giertych kpi z doniesień o spotkaniu przedstawicieli zarzšdu Polskiego Stowarzyszenia Duchowych Uzdrowicieli z wiceminister zdrowia Józefš Szczurek-Żelazko. Resort wyjaœniał, że spotkanie odbyło się w ramach dyżuru poselskiego, a temat rozmowy nie był wczeœniej ustalany. "Finansowanie uzdrawiaczy to strzał w dziesištkę! Przecież wiadomo, że pejoratywne okreœlenie "znachor" to efekt propagandy lobby farmaceutycznego" - skomentował jednak Roman Giertych.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL