Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Służba zdrowia

Beata Szydło: Postulaty rezydentów "sš słuszne" ale " jest potrzebny czas"

PAP/ Bartłomiej Zborowski
- Aby doszło do porozumienia dwie strony muszš chcieć kompromisu - powiedziała premier Beata Szydło, komentujšc w Polsat News spotkanie z protestujšcymi lekarzami rezydentami i wznowienie zawieszonej przez nich głodówki.

W œrodę premier spotkała się z protestujšcymi lekarzami w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog". Po spotkaniu szefowa rzšdu poinformowała, że przedstawiła lekarzom rezydentom ofertę powołania wspólnego zespół z udziałem przedstawicieli ich œrodowiska, przedstawicieli œrodowisk innych zawodów medycznych i przedstawicieli rzšdu, który miałby czas na wypracowanie rozwišzań do 15 grudnia. Lekarze rezydenci majš czas do czwartku, by podjšć decyzję, czy będš pracować w zespole roboczym.

Rezydenci po spotkaniu z premier poinformowali o wznowieniu zawieszonej rano głodówki. Ich zdaniem negocjacje nie przyniosły bowiem przełomu.

- Ja cišgle pozostaję z nadziejš, że rezydenci jednak mojš propozycję przyjmš, a moja propozycja polega na tym, żebyœmy wspólnie z nimi przygotowali takie rozwišzania, o które oni postulujš, które sš również w programie naszego rzšdu i częœć z nich jest już właœciwie gotowa - powiedziała premier w Polsat News.

Beata Szydło zgodziła się z opiniš, że rezydenci zarabiajš za mało. - Te postulaty, które tam były przedstawiane, sš słuszne - podkreœliła. - Tylko tyle, że my musimy wszyscy zrozumieć, że jest potrzebny czas. Jesteœmy dopiero w drugim roku rzšdzenia, przed nami jeszcze dwa kolejne lata. A żeby te zmiany były już całoœciowo ugruntowane, to powinny być jeszcze póŸniej przez kolejne lata realizowane. I wtedy będzie można powiedzieć, że wszystko zostało wypełnione - mówiła.

- Ja dzisiaj powiedziałam o tym młodym lekarzom, że jestem osobš odpowiedzialnš. Ja mogłabym dzisiaj obiecać różne rzeczy. Mogłam się z nimi umówić na rzeczy, które pewnie fajnie by brzmiały i byłyby do przyjęcia. Ale byłoby to z mojej strony nieodpowiedzialne, dlatego że nie mogę dzisiaj zadeklarować rzeczy, które wiem, że nie sš możliwe ze względów właœnie finansowych. Nie tylko dlatego, że nie ma pieniędzy w budżecie - zastrzegła, zaznaczajšc, że stan finansów państwa poprawił się za rzšdów PiS.

- My musimy zrealizować wszystkie projekty, te ambitne projekty społeczne, które wprowadziliœmy, a teraz przyszedł czas na służbę zdrowia - dodała.

Premier broniła ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła. - Ja mogę powiedzieć tak, że minister zdrowia wykazał naprawdę bardzo dużo dobrej woli, spotykał się (...), przyjmował pewne propozycje, sam pewne propozycje składał, ale nie znajdowało to akceptacji - oceniła.

- Byłam pełna przekonania, że skoro dzisiaj siadamy razem do stołu, to właœnie po to, żeby szukać tego porozumienia. Ale być może potrzebny jest jeszcze dla tych młodych ludzi czas po to, żeby oni jednak zastanowili się nad naszymi ofertami i żeby je po prostu przyjęli. Jestem pełna nadziei, że tak będzie, bo nikomu ten protest nie służy - mówiła Beata Szydło w Polsat News.

ródło: rp.pl/PAP

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL