Ustawy o SN i KRS - apel 50 organizacji pozarządowych o weto prezydenta

50 organizacji pozarządowych, także z zagranicy, podpisało się pod apelem do prezydenta Andrzeja Dudy o zawetowanie przyjętych przez Senat bez poprawek ustaw o SN i KRS.

Publikacja: 17.12.2017 14:27

Andrzej Duda

Andrzej Duda

Foto: Fotorzepa, Piotr Guzik

dgk

- Po raz kolejny, w imieniu organizacji pozarządowych z całego świata, zwracamy się do Pana z apelem o ochronę polskiej Konstytucji i gwarantowanej w niej zasady praworządności. Wzywamy Pana, Panie Prezydencie, do zawetowania ustaw zmieniających zasady funkcjonowania Krajowej Rady Sądownictwa oraz Sądu Najwyższego - napisała Danuta Przywara, prezes  Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Zdaniem sygnatariuszy, ustawy, które Prezydent wniósł do Sejmu - w konsekwencji decyzji z lipca 2017 r. o zawetowaniu pisowskich projektów  - znów zagrażają odrębności i niezależności władzy sądowniczej, a tym samym prawu obywateli do sądu. Ich zdaniem ustawa o KRS umożliwia Sejmowi kontrolę nad składem instytucji mającej chronić sądy i sędziów przed politykami, natomiast nowa ustawa o SN pozwala na arbitralne usunięcie niektórych sędziów Sądu Najwyższego z zajmowanych stanowisk i tworzy iluzję sprawiedliwości poprzez wprowadzenie instytucji skargi nadzwyczajnej.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem