Zgromadzenie Ogólne TK z udziałem wielu polityków

Dobrze, że Trybunał wrócił do normalnej pracy – ocenił prezydent Andrzej Duda podczas zgromadzenia sędziów TK.

Aktualizacja: 12.12.2017 08:40 Publikacja: 11.12.2017 19:36

Nie mogłem się zgodzić na decyzje obozu PO w sprawie TK – powiedział prezydent podczas zgromadzenia

Nie mogłem się zgodzić na decyzje obozu PO w sprawie TK – powiedział prezydent podczas zgromadzenia ogólnego

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

Już dawno na dorocznym zgromadzeniu ogólnym Trybunału Konstytucyjnego nie było tylu polityków. W poniedziałek do TK przybyli: prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki i wielu członków rządu, m.in. Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości.

Czas po wojnie

Julia Przyłębska, prezes TK, na początku sprawozdania z działalności TK za 2016 r. przypomniała spór o skład TK i blokowanie przez byłego prezesa Andrzeja Rzeplińskiego sędziów z rekomendacji PiS, włączonych do orzekania po zmianie na stanowisku prezesa TK. Na tym też skupił się prezydent Andrzej Duda.

– Spór ten zaczął się kilka lat temu od przygotowywania pod patronatem prezydenta Bronisława Komorowskiego nowej ustawy o Trybunale, która miała zapewnić, aby przez lata w TK dominowali sędziowie wybrani przez obóz PO – mówił Andrzej Duda. – Kiedy odebrałem zaświadczenie o wyborze na prezydenta, prosiłem, aby nie dokonywać zmian o znaczeniu ustrojowym, gdyż wola wyborców, podmuch demokratyczny był aż nadto wyraźny. Nie posłuchano mnie, łamiąc zasady państwa prawnego i dobra wspólnego. Przykro mi, że zostaliście jako TK wciągnięci w taką sytuację, dobrze, że wraca ona do normy, że Trybunał wrócił do normalnej pracy – zakończył prezydent.

Mniej spraw

Co się tyczy codziennej pracy TK to wpływ skarg konstytucyjnych w 2016 r. był o 35 proc. mniejszy niż w 2015 r. i wyniósł 267. Z kolei tzw. wniosków wpłynęło 26 – o 24 proc. mniej niż w 2015 r. Znacznie też spadła liczba pytań prawnych wnoszonych przez sądy, kiedy od odpowiedzi TK zależy rozstrzygnięcie sprawy – do 21 wobec 135 w 2015 r. Spadła też liczba orzeczeń TK: z 173 w 2015 r. do 99 w 2016 r. oraz odpowiednio wyroków: z 63 w do 39.

W informacji zaznaczono, że trzech wyroków nie ogłoszono w Dzienniku Ustaw, a dotyczyły one nowych ustaw dotyczących Trybunału. W ocenie obozu PiS w tym czasie już historycznych, a w ocenie drugiej strony wymagających bezwzględnie publikacji.

Wzrósł za to odsetek wyroków, w których sędziowie zgłosili zdanie odrębne – z 25 do 44 proc. – choć niekiedy dotyczyło ono tylko uzasadnienia. Nie ma wątpliwości, że jest to wyraz podziału wśród sędziów.

Nad Trybunałem ciąży nadal zarzut, że niedostatecznie intensywnie rozpoznaje wpływające do niego sprawy, więc opublikował kilka miesięcy temu sprawozdanie za pierwsze półrocze 2017 r. W tym czasie wydał 49 orzeczeń, w tym 17 wyroków, 32 postanowienia kończące postępowanie merytoryczne. Prezes TK zapowiada przyśpieszenie pracy. Takie oczekiwanie sformułował już wcześniej prezydent.

Do sukcesów swej działalności TK zaliczył m.in. umożliwienie przez zmianę ustawy na skutek jego wyroku SK 13/15 przyznawania zasiłku z pomocy społecznej wstecz, tj. za okres sprzed uzyskania orzeczenia stwierdzającego niepełnosprawność lub całkowitą niezdolności do pracy.

Z kolei na skutek wyroku K 18/14 w ustawie o Policji oraz innych mundurówkach określono zasady bezpiecznych i higienicznych warunków służby funkcjonariuszy.

Nieruchomości
Odszkodowanie dla Agnes Trawny za ziemię na Mazurach. Będzie apelacja
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Sądy i trybunały
Wierzyciel powinien sprawdzić, czy dłużnik jeszcze żyje
Za granicą
Polacy niewpuszczeni na obchody wyzwolenia obozu w Ravensbrück
Sfera Budżetowa
Setki milionów dla TVP po cichu. Posłowie w Komisji Finansów Publicznych zdecydowali
Zawody prawnicze
Prokuratura Krajowa podjęła kolejne działania ws. Ewy Wrzosek