Minister sprawiedliwości chce przyznać dodatki funkcyjne osobom, którym powierzone zostaną punkty kontaktowe Europejskiej Sieci Sądowej w sprawach cywilnych i handlowych. Powód? Obowiązująca od 12 sierpnia 2017 r. nowela prawa o ustroju sądów powszechnych nałożyła na te osoby nowe obowiązki. Dodatek funkcyjny dla nich ma wynieść maksymalnie 901 zł.

Osoby pełniące funkcję punktu kontaktowego ESS mają nie tylko posiadać wiedzę i doświadczenie, ale też działać względnie samodzielnie. Wszystko po to, by tylko w wyjątkowych sprawach konsultować się z sędzią pełniącym funkcję koordynatora do spraw współpracy międzynarodowej i praw człowieka. Wymagana jest od nich znajomość co najmniej jednego języka obcego. Oczekiwania są spore, więc i motywacja finansowa musi być konkretna.

ESS nie zastępuje istniejących mechanizmów pomocy prawnej. Ma je uzupełniać i czynić bardziej efektywnymi. Jej głównym zadaniem jest wspieranie międzynarodowej pomocy prawnej, sprawnego wykonywania wniosków o pomoc prawną między państwami członkowskimi. Pozwala na pełniejsze stosowanie aktów prawa wspólnotowego i umów międzynarodowych wiążących państwa członkowskie Unii Europejskiej w tym obszarze.

etap legislacyjny: konsultacje publiczne