Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Sędziowie i sšdy

Sędzia Drajewicz wyjaśnia, dlaczego nie posłuchał apelu Iustitii ws. przyjmowania stanowisk

Fotorzepa / Marian Zubrzycki
Nowy wiceprezes Sšdu Okręgowego w Warszawie i członek Stowarzyszenia Sędziów Iustitia odpowiada Iustitii na jej apel.

Dariusz Drajewicz objšł stanowisko wiceprezesa SO po sędzi odwołanej przed upływem kadencji przez ministra sprawiedliwoœci, na mocy nowego prawa o ustroju sšdów powszechnych. Tymczasem Stowarzyszenie Sędziów Iustitia, które uznaje znowelizowane przepisy za niekonstytucyjne, wystosowało apel do sędziów, by nie przyjmowali stanowisk po odwołanych w nowym trybie.

Nowy wiceprezes stołecznego SO jest pierwszym w Polsce sędziš należšcym do Iustitii, który nie posłuchał apelu. Na łamach dodatku „Rzeczpospolitej" „Sšdy i prokuratura" wyjaœnia motywy swej decyzji. Jak mówi, zawsze chodziło mu o transparentnoœć Temidy. Władzom stowarzyszenia zarzuca działania mogšce godzić w sprawne funkcjonowanie sšdów i dodaje, że stał się obiektem licznych ataków.

Wiceprezes prezentuje też list otwarty do członków zarzšdu Iustitii. „Musicie sobie zadać pytanie: co zrobiliœcie przez te lata dla dobra wymiaru sprawiedliwoœci, dla obywateli i sędziów? Czy Wasze kroki i eliminowanie wieloletnich członków Stowarzyszenia majš rzeczywiste oparcie w Waszych sumieniach i celach Stowarzyszenia, a co więcej, czy nie sš osobistym dyktatem godzšcym w dobro Nas, sędziów, oraz Nasze ideały?" – pisze. Drajewicz uważa, że dopiero teraz staje się możliwe urzeczywistnienie idei niezależnoœci wymiaru sprawiedliwoœci, troski o dobro obywatela i niezawisłoœć sędziów, a w konsekwencji dšżenie do transparentnego i równego traktowania sędziów wszystkich szczebli oraz demokratyzacji wyboru funkcyjnych.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL