Sąd Najwyższy: 100-lecie utworzenia

Na uroczystości obchodów stulecia SN wiele mówiono o niezależności sądów, a także o tym, jak budować zaufanie społeczne do nich.

Aktualizacja: 28.09.2017 21:08 Publikacja: 28.09.2017 20:19

Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego - prof. Małgorzata Gersdorf podczas uroczystości w ramach jubileusz

Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego - prof. Małgorzata Gersdorf podczas uroczystości w ramach jubileuszu 100-lecia Sądu Najwyższego

Foto: PAP/Radek Pietruszka

Z okazji setnej rocznicy utworzenia Sądu Najwyższego 28 września na Zamku Królewskim w Warszawie zorganizowano uroczyste obchody.

– Choć słabo się to przebija do mediów, stulecie SN jest inauguracją świętowania stulecia polskiej niepodległości – powiedziała pierwsza prezes SN prof. Małgorzata Gersdorf.

Na uroczystości zjawili się członkowie polskich i europejskich stowarzyszeń sędziów, byli prezesi SN i Trybunału Konstytucyjnego, przedstawiciele samorządów prawniczych, Sejmu i Senatu, prezydent Warszawy i dwaj byli prezydenci: Bronisław Komorowski i Aleksander Kwaśniewski.

Ostoja praworządności

W imieniu aktualnej głowy państwa wystąpiła Halina Szymańska, szef Kancelarii Prezydenta, która odczytała list od niego. Prezydent podkreślił w nim, że do odzyskania niepodległości przyczynił się głównie czyn zbrojny, ale znaczącą rolę odegrali też sędziowie, a sądy cieszące się zaufaniem społecznym są podstawą sprawnego państwa.

Wicemarszałkinie Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska oraz Barbara Dolniak stwierdziły, że niedawne wydarzenia związane z reformą sądownictwa pokazały, jak ważne dla Polaków są niezawisłe sądy z SN na czele. Podobnego zdania był wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz.

–Sądy są ostoją, na której obywatele mogą się oprzeć - stwierdził.

Głos zabrali także prezes Sieci Europejskich Rad Sądownictwa oraz prezes Sieci Prezesów Sądów Najwyższych Unii Europejskiej. Zwrócił uwagę, że warunkiem wzajemnego uznawania wyroków sądów z różnych krajów jest zaufanie, a ostatnie projekty zmian w sądownictwie polskim wywołują niepokój w innych państwach Unii.

– Niezależność sądów to nie przywilej, ale gwarancja sprawiedliwości. Bez tego nie ma rządów prawa – mówił.

Profesor Marek Safjan odczytał natomiast list od prezesa Trybunału Sprawiedliwości UE, który podkreślił, że sądy są niezbędne do przetrwania Unii, ale tylko jeśli będą jednolicie stosowały jej prawo i pozostaną odizolowane od polityki.

Sto lat zobowiązuje

Doniosłą rolę Sądu Najwyższego podkreślili w swoich wystąpieniach także prezesi Najwyższej Izby Kontroli, Naczelnego Sądu Administracyjnego oraz Prokuratorii Generalnej RP. Uznanie dla SN wyraził też przedstawiciel Związku Powstańców Warszawskich.

Rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar stwierdził natomiast, że historia SN to historia budowania autorytetu i zaufania. Dodał jednak, że sądy muszą spłacić kredyt zaufania, który dało im społeczeństwo, a w tym celu każdy sędzia swoją pracą musi okazywać szacunek obywatelom.

Reprezentujący Krajową Radę Sądownictwa Sławomir Pałka zwrócił uwagę, że zaufanie społeczne buduje się poprzez wysoki poziom orzecznictwa i standardów dyscyplinarnych, a w obu główną rolę odgrywa SN.

– Sto lat zobowiązuje do obrony niezależności – mówił z kolei Krystian Markiewicz, prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia. – A bez niezależnych sądów nie ma niezależnego Sądu Najwyższego.

Na uroczystości nie zabrakło wątków historycznych. Olgierd Łukaszewicz odczytał fragmenty przemówień członków SN z 1917 r., a dr hab. Robert Jastrzębski przedstawił genezę powstania SN oraz zmiany, jakim w ciągu stu lat podlegała ta instytucja. Dr hab. Ryszard Piotrowski wskazał zaś, jak przez wieki zmieniało się spojrzenie na ideę sprawiedliwości i rolę sądów.

Z okazji setnej rocznicy utworzenia Sądu Najwyższego 28 września na Zamku Królewskim w Warszawie zorganizowano uroczyste obchody.

– Choć słabo się to przebija do mediów, stulecie SN jest inauguracją świętowania stulecia polskiej niepodległości – powiedziała pierwsza prezes SN prof. Małgorzata Gersdorf.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego