To już trzecia edycja plebiscytu na obywatelskiego Sędziego Roku. W tym roku zwycięzcą został sędzia Bartosz Łopalewski z wydziału V Gospodarczego Sądu Rejonowego w Nowym Sączu. Sędzia jest znany w środowisku lokalnym jako pomysłodawca i współtwórca lokalnych edycji Dnia Wymiaru Sprawiedliwości i Dnia Edukacji Prawnej. Prowadzi też spotkania z młodzieżą, jest autorem artykułów w prasie profesjonalnej o tematyce związanej ze społecznym postrzeganiem wymiaru sprawiedliwości. Jest też współpomysłodawcą i współtwórcą konferencji „Rozprawy z prawem" będącej wspólną inicjatywą Sądu Okręgowego w Nowym Sączu i Okręgowej Izby Radców Prawnych w Krakowie adresowaną do środowiska przedsiębiorców i otoczenia przedsiębiorców.

Sędzia Łopalewski odebrał nagrodę w Sądzie Najwyższym podczas konferencji zatytułowanej „Zaufanie budowane przez komunikację. Trzy kroki do bycia zrozumiałym sędzią".

Z badań przeprowadzonych przez Fundację Court Watch Polska wynika, że dla obywateli korzystających z sądu największe znaczenie ma wyrok, który zapadł w ich konkretnej sprawie i to czy go zrozumiały. Dopiero dalej brane jest pod uwagę zachowanie sędziego na sali, organizacja pracy sądu itd. W czasie konferencji sędziowie dużo mówili o edukacji prawnej społeczeństwa.

O tym, że warto w to inwestować, bo część z młodych dziś ludzi może kiedyś trafić za sędziowski stół, przekonywała sędzia Anna Maria Wesołowska. – Teraz jest inaczej. My mieliśmy patronów, którzy potrafili powiedzieć wprost: jak się spóźnisz, to wylecisz – mówiła sędzia, a większość na sali jej przytakiwała.

Rok temu obywatelskim sędzią roku została Katarzyna Kościów-Kowalczyk z Sądu Rejonowego w Jaworze za aktywne przywracanie zaufania do wymiaru sprawiedliwości. Jej największym osiągnięciem w 2016 r. było zorganizowanie po raz pierwszy w Sądzie Rejonowym w Jaworze dnia otwartego z okazji Dnia Wymiaru Sprawiedliwości. Dzięki jej codziennej aktywności sąd odwiedziło mnóstwo mieszkańców. Spotkali się z sędziami i przedstawicielami innych profesji prawniczych, poznali zasady prowadzenia postępowania sądowego i roli poszczególnych uczestników procesu. ©?