Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Sędziowie i sšdy

#RZECZoPRAWIE: Michał Laskowski - Prezes Gersdorf popełniła błšd

Michał Laskowski
rp.pl
- Pierwsza Prezes Sšdu Najwyższego popełniła błšd idšc na nominację do kancelarii prezydenta, do czego publicznie się przyznała- mówił w œrodowym programie #RZECZoPRAWIE Agaty Łukaszewicz Michał Laskowski, sędzia SN.

Sędzia wskazał, że wydany komunikat w sprawie wizyty pierwszej prezes w kancelarii prezydenta miał na celu przedstawienie prawdy. Przyznał jednak, że komunikat nie spotkał się z pozytywnym przyjęciem.

Laskowski tłumaczył, że w zachowaniu prezes Gersdorf nie było żadnego podtekstu. Zaproszenie przyjęła majšc na uwadze chociażby zbliżajšce się obchody 100-lecia Sšdu Najwyższego.

Sędzia zapewniał jednak, że poglšdy pierwszej prezes SN się nie zmieniły i nie chciałby, aby jeden błšd przysłonił to, co sędzia Gersdorf do tej pory mówiła i prezentowała.

Wyrażona została także wštpliwoœć, czy faktycznie, w przypadku otrzymywania tego typu zaproszeń prezes SN nie powinna ich przyjmować. Sędzia wskazał przy tym, że prezes Gersdorf nie była na nominacji jako osoba prywatna.

Laskowski oœwiadczył, że sędziowie SN czekajš na prezydencki projekt reformy w nadziei, że będzie on zgodny z konstytucjš. Zapewnił, że sędziowie będš się bacznie przyglšdać zmianom.

- Mamy œwiadomoœć, że nasze opinie nie będš nikogo interesować i nie będš mieć żadnego wpływu na kształt reformy, jednak z pewnoœciš zabierzemy głos w sprawie prezydenckich projektów - mówił.

Odnoszšc się do kwestii odmowy zbadania sprawy prezes Przyłębskiej sędzia wskazał, że okolicznoœć ta œwiadczy o bezstronnoœci Sšdu Najwyższego. Decyzję takš podjęli niezawiœli sędziowie i pozostali nie mieli na niš wpływu. Uznano, że postępowanie w tej sprawie nie może się toczyć, w zwišzku z tym nie można było również odpowiedzieć na postawione pytania.

Z wiedzy Laskowskiego wynika, że prezydent nie wybiera się na obchody 100-lecia Sšdu Najwyższego. Ma jednak przybyć jego przedstawiciel. Nie wiadomo czy obecny będzie minister sprawiedliwoœci, który także otrzymał zaproszenie.

Zobacz wideo z rozmowy

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL