Sędziowie i sądy

#RZECZoPRAWIE: Michał Laskowski - Prezes Gersdorf popełniła błąd

Michał Laskowski
rp.pl
- Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego popełniła błąd idąc na nominację do kancelarii prezydenta, do czego publicznie się przyznała- mówił w środowym programie #RZECZoPRAWIE Agaty Łukaszewicz Michał Laskowski, sędzia SN.

Sędzia wskazał, że wydany komunikat w sprawie wizyty pierwszej prezes w kancelarii prezydenta miał na celu przedstawienie prawdy. Przyznał jednak, że komunikat nie spotkał się z pozytywnym przyjęciem.

Laskowski tłumaczył, że w zachowaniu prezes Gersdorf nie było żadnego podtekstu. Zaproszenie przyjęła mając na uwadze chociażby zbliżające się obchody 100-lecia Sądu Najwyższego.

Sędzia zapewniał jednak, że poglądy pierwszej prezes SN się nie zmieniły i nie chciałby, aby jeden błąd przysłonił to, co sędzia Gersdorf do tej pory mówiła i prezentowała.

Wyrażona została także wątpliwość, czy faktycznie, w przypadku otrzymywania tego typu zaproszeń prezes SN nie powinna ich przyjmować. Sędzia wskazał przy tym, że prezes Gersdorf nie była na nominacji jako osoba prywatna.

Laskowski oświadczył, że sędziowie SN czekają na prezydencki projekt reformy w nadziei, że będzie on zgodny z konstytucją. Zapewnił, że sędziowie będą się bacznie przyglądać zmianom.

- Mamy świadomość, że nasze opinie nie będą nikogo interesować i nie będą mieć żadnego wpływu na kształt reformy, jednak z pewnością zabierzemy głos w sprawie prezydenckich projektów - mówił.

Odnosząc się do kwestii odmowy zbadania sprawy prezes Przyłębskiej sędzia wskazał, że okoliczność ta świadczy o bezstronności Sądu Najwyższego. Decyzję taką podjęli niezawiśli sędziowie i pozostali nie mieli na nią wpływu. Uznano, że postępowanie w tej sprawie nie może się toczyć, w związku z tym nie można było również odpowiedzieć na postawione pytania.

Z wiedzy Laskowskiego wynika, że prezydent nie wybiera się na obchody 100-lecia Sądu Najwyższego. Ma jednak przybyć jego przedstawiciel. Nie wiadomo czy obecny będzie minister sprawiedliwości, który także otrzymał zaproszenie.

Zobacz wideo z rozmowy

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL