Sędziowie i sądy

Asystenci sędziów proszą o pomoc rzecznika praw obywatelskich

Fotorzepa, Marian Zubrzycki
Nie może być tak, że osoby po tzw. starej aplikacji są dyskryminowane przy ubieganiu się o pierwsze stanowisko sędziowskie.

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Asystentów Sędziów zwraca się do rzecznika praw obywatelskich o interwencję w sprawie dostępu do stanowisk asesorskich oraz sędziowskich w sądach powszechnych. Prosi, by wystąpił do właściwych organów o podjęcie inicjatywy ustawodawczej albo o wydanie lub zmianę kwestionowanych aktów prawnych, ewentualnie zwrócił się do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskami o zbadanie konstytucyjności przepisów. To już drugi apel w tej sprawie. Chodzi o pomijanie przy nominacjach asesorskich osób, które ukończyły aplikację sądową prowadzoną przy sądach apelacyjnych przed utworzeniem Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury (tzw. stara aplikacja).

Co więcej, nowelą z 11 maja dokonano zmiany systemu szkolenia sędziów w Polsce. Polega ona na przesunięciu wagi szkolenia z modelu częściowo otwartego, umożliwiającego złożenie egzaminu sędziowskiego i zdobycie nominacji m.in. przez referendarzy sądowych i asystentów sędziów, na model całkowicie scentralizowany w KSSiP.

„Nowela pomija aspekt historyczny zmian w sądownictwie, ignorując osoby, które dzięki pracy i wynikom w nauce zdobyły miejsce na aplikacji, a następnie zdały egzamin, ale nie miały okazji podjęcia pracy jako asesorzy sądowi lub sędziowie" – piszą asystenci do ministra.

Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL