Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowuje projekt zmian w kodeksie karnym adresowany wyłącznie do sędziów, prokuratorów i ławników. Rzecz dotyczy korupcji. Sędzia, ławnik, prokurator za korupcyjne zachowanie będzie odpowiadał surowiej niż zwykły obywatel. Grozić ma mu minimum trzy lata więzienia. Kara nie będzie mogła zostać zawieszona.

– Korupcja to zanik standardów etycznych w społeczeństwie – uzasadnia minister sprawiedliwości prace nad nowelą.

Dziś kodeks karny nie ma zapisów o wysokości kar za korupcję wobec przedstawicieli konkretnych zawodów czy funkcji publicznych – wszystkich obowiązują przepisy ogólne.

Kodeks stanowi, że kto w związku z pełnieniem funkcji publicznej przyjmuje korzyść majątkową lub osobistą albo jej obietnicę, podlega karze pozbawienia wolności od sześciu miesięcy do lat ośmiu. W przypadku mniejszej wagi sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch. Karze więzienia od roku do lat dziesięciu podlega zaś ten, kto – w związku z pełnieniem funkcji publicznej – uzależnia wykonanie czynności służbowej od otrzymania korzyści majątkowej lub osobistej albo jej obietnicy, lub też takiej korzyści żąda. Z kolei kto – w związku z pełnieniem funkcji publicznej – przyjmuje korzyść majątkową znacznej wartości lub jej obietnicę, podlega karze pozbawienia wolności od lat dwóch do 12.