Nowela ustroju sądów powszechnych: pierwsi prezesi sądów tracą stanowiska

aktualizacja: 14.09.2017, 09:39
Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki

Zbigniew Ziobro wymienia pierwszych prezesów w sądach. W ślad za nimi idą wiceprezesi. To jeszcze nie czystka.

REDAKCJA POLECA
21.09.2017
SO w Warszawie: sędzia Joanna Bitner pozostaje na stanowisku prezesa sądu
20.09.2017
Sędziowie Sądu Okręgowego w Warszawie krytykują poczynania ministra
15.09.2017
Iustitia rozważa usunięcie ze swego grona wiceprezesa sądu z rozdania Ziobry
15.09.2017
KRS: odwołanie wiceprezesów stołecznego SO wskazuje na nadużycie prawa
15.09.2017
#RZECZoPRAWIE: Małgorzata Kluziak – w Sądzie Okręgowym w Warszawie panuje napięta atmosfera
15.09.2017
Piebiak: od oceny konstytucyjności ustaw jest TK, a nie KRS
15.09.2017
Ziobro: odwołanie wiceprezesów warszawskiego SO to decyzja wiceministra Piebiaka
14.09.2017
Odwołania w sądach i billboardy PFN o sędziach - KRS pilnie rozszerza porządek obrad
14.09.2017
"Iustitia" rozważy, czy usunąć sędziego, który przyjął nominację Z.Ziobry
14.09.2017
Jacek Saramaga - nowy prezes Sądu Okręgowego w Przemyślu
13.09.2017
Zbigniew Ziobro odwołał trzy wiceprezes Sądu Okręgowego w Warszawie
13.09.2017
Sędziowie na początku kariery są coraz starsi
11.09.2017
Maciej Strączyński - nowym prezesem Sądu Okręgowego w Szczecinie
08.09.2017
Sędziowie Sądu Okręgowego w Łodzi bronią swojego prezesa przed odwołaniem
11.08.2017
Piebiak o noweli USP: będzie szybciej, ale przede wszystkim bardziej sprawiedliwie
25.07.2017
Prezydent podpisał nowelizację Prawa o ustroju sądów powszechnych
kariera
Jak przekonać szefa do awansu?

Poszła w ruch maszyna kadrowa w sądach powszechnych. Pierwszym prezesem powołanym na nowych zasadach został Maciej Strączyński – do Sądu Okręgowego w Szczecinie. W czerwcu upłynęła sześcioletnia kadencja Haliny Zarzecznej, poprzedniego prezesa SO w Szczecinie. Tymczasowo od 1 lipca zastępowała ją sędzia Bogumiła Staniek.

W środę do grona nowych prezesów dołączy Joanna Bitner, sędzia SO w Warszawie. Zastąpiła Małgorzatę Kluziak, której sześcioletnia kadencja zakończyła się 11 września. Stanowiska straciło też trzech wiceprezesów SO w Warszawie: Beata Najjar, Ewa Malinowska i Maria Dudziuk. Zastąpili je: Iwona Szymkiewicz-Trelka, Dariusz Dąbrowski i Dariusz Drajewicz. W związku z okolicznościami odwołania wiceprezesów rezygnację złożyła dotychczasowa rzecznik prasowa SO w Warszawie.

Z informacji „Rzeczpospolitej" wynika, że kolejni nowi prezesi pojawią się w SA w Gdańsku i SO w Rzeszowie (tam też prezesom skończyły się kadencje).

Ministerstwo Sprawiedliwości przekonuje, że to żadna czystka, tylko zwykła wymiana kadrowa. Prezesom upłynęły kadencje, a więc powołano ich następców.

– Jeśli chodzi o wiceprezesów, to skoro prezes jest rozliczany z tego, jak kieruje daną jednostką, musi mieć prawo dobrać sobie najbliższych współpracowników. Tak też się stało – wyjaśnia Łukasz Piebiak, wiceminister sprawiedliwości odpowiedzialny za funkcjonowanie sądownictwa.

Od 12 sierpnia obowiązuje nowelizacja prawa o ustroju sądów powszechnych, która m.in. zwiększyła uprawnienia ministra sprawiedliwości w powoływaniu i odwoływaniu prezesów sądów. Zniknął model powoływania prezesów sądów apelacyjnych i okręgowych przez ministra sprawiedliwości po uzyskaniu opinii zgromadzeń ogólnych sądów. Przez pół roku Zbigniew Ziobro może wymienić dowolnego prezesa blisko 400 sądów powszechnych.

Czy to zrobi? Tuż przed wejściem w życie noweli usp Łukasz Piebiak zapewniał „Rzeczpospolitą", że po blisko dwóch latach w MS ma dobre rozeznanie, które sądy w warunkach niedoboru kadr radzą sobie dobrze, a które nie.

Na pytanie, czy dużo jest źle zarządzanych sądów i złych prezesów, nie chciał konkretnie odpowiedzieć.

– Nie chcę operować procentami. Może więcej niż połowa, może mniej. Na pewno za dużo. W dzisiejszym systemie nie można odwołać osoby, która z różnych względów nie powinna pełnić funkcji prezesa – wyjaśniał. ©?

SOSEScript: API/run.php5 failed executing with the following error: Error on line 35 position 1: Out of memory (allocated 1310720) (tried to allocate 441501 bytes)
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE