Sędziowie na początku kariery są coraz starsi

aktualizacja: 14.09.2017, 07:47
Foto: Fotolia.com

Na urząd sędziego powoływani są dziś sędziowie w wieku średnio 36 lat. Cztery lata temu byli młodsi o dwa lata.

Sędziowie rozpoczynający karierę są coraz starsi. Jeszcze w 2013 r. średni wiek osób powoływanych po raz pierwszy na urząd w sądzie powszechnym wynosił 34 lata; w 2016 r. już 36. Wiekowi przedstawicieli Temidy przyjrzało się właśnie Ministerstwo Sprawiedliwości. Z raportu wynika, że wymiar sprawiedliwości powoli się starzeje.

Leciwa Temida

W 2013 r. średni wiek sędziów sądów apelacyjnych wynosił 54, 8 lata, a w 2017 r. już 55,2. W sądach okręgowych cztery lata temu średni wiek sędziego wynosił 50,5 lata, a dziś 51,2. W sądach rejonowych z kolei 42,4 lata, a dziś 44,4.

Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów "Rzeczpospolitej"

Zamów subskrypcję TANIEJ O VAT
i czytaj bez ograniczeń!

Kup teraz
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE