W pierwszym dokumencie czytamy, że „Krajowa Rada Sądownictwa wyraża podziękowanie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej za zastosowanie weta wobec ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. o Sądzie Najwyższym oraz ustawy z dnia 12 lipca 2017 r. o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa i niektórych innych ustaw".

Krajowa Rada Sądownictwa podkreśliła, że w relacjach między władzą wykonawczą a władzą sądowniczą zasadnicze kompetencje władzy wykonawczej należą do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, nie zaś do Ministra Sprawiedliwości – Prokuratora Generalnego. Co więcej KRS „podtrzymuje deklarację współpracy z Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej w tworzeniu projektów nowych przepisów dotyczących funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości".

KRS podziękowała też obywatelom, którzy „w ostatnich dniach opowiedzieli się po stronie podstawowych wartości konstytucyjnych takich jak wolność, równość, godność człowieka oraz niezależność sądów i stanęli zdecydowanie w ich obronie".

- Wszystkim nam zależy na tym, żeby zgodnie z art. 45 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, każdy Obywatel miał prawo do sprawiedliwego i jawnego rozpatrzenia sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki przez właściwy, niezależny, bezstronny i niezawisły sąd. Prawo do sądu jest podstawowym środkiem ochrony wszystkich praw i wolności człowieka i obywatela, zaś cechą dojrzałego społeczeństwa obywatelskiego jest gotowość podjęcia obrony tych praw i wolności w razie ich zagrożenia – napisano w dokumencie.

Krajowa Rada Sądownictwa wyraziła przekonanie, że w „społeczeństwie obywatelskim sądy muszą być zawsze otwarte na głos Obywateli".