Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Sędziowie i sšdy

Andrzej Duda: zdecydowałem o zawetowaniu ustaw o Sšdzie Najwyższym i KRS

Andrzej Duda
PAP/Paweł Supernak
Andrzej Duda oœwiadczył, że zawetuje ustawy o Sšdzie Najwyższym oraz Krajowej Radzie Sšdownictwa. Zapowiedział, że chce poprawić te ustawy w ramach inicjatywy prezydenckiej. Majš zostać przygotowane w cišgu dwóch miesięcy.

W trakcie poniedziałkowego oœwiadczenia prezydent Andrzej Duda podkreœlał, że w polskiej tradycji konstytucyjnej Prokurator Generalny nigdy nie miał żadnego nadzoru nad Sšdem Najwyższym ani nigdy nie decydował "w przemożnym stopniu" o tym, kto może być sędziš SN. - Nie było też powiedziane, że o sposobie i regułach pracy i funkcjonowaniu SN będzie decydował Prokurator Generalny poprzez ustalanie regulaminu - powiedział. - Nie ma u nas tradycji, by Prokurator Generalny mógł w jakikolwiek sposób ingerować w pracę SN - oœwiadczył.

- Zdecydowałem, że zwrócę z powrotem Sejmowi, czyli zawetuję ustawę o Sšdzie Najwyższym, jak również o KRS, albowiem Sejm doprowadził do tego, że sš one ze sobš powišzane - oœwiadczył prezydent Duda.

Wczeœniej prezydent przyznał, iż "wymiar sprawiedliwoœci z całš pewnoœciš wymaga naprawy na płaszczyŸnie proceduralnej i na płaszczyŸnie formalnej". Jak jednak podkreœlił, zmiana musi nastšpić w taki sposób, aby nie doszło do rozdzielenia społeczeństwa i państwa .

- Wymiar sprawiedliwoœci z całš pewnoœciš wymaga naprawy na płaszczyŸnie proceduralnej, na płaszczyŸnie formalnej, ale także, niestety, na płaszczyŸnie etycznej i to w wielu przypadkach - mówił prezydent.

- Zmiana musi nastšpić w taki sposób, aby nie doszło do rozdzielenia społeczeństwa i państwa - tłumaczył Andrzej Duda.

- Jestem zwolennikiem reformy wymiaru sprawiedliwoœci, ale takiej, która zapewni dobre działanie wymiaru sprawiedliwoœci i zwiększy w Polsce poczucie sprawiedliwoœci. Jako prezydent czuję w głębi duszy, że ta reforma w tej postaci nie zwiększy poczucia sprawiedliwoœci i bezpieczeństwa" - oœwiadczył prezydent. Poinformował, że w ostatnich dniach odbył wiele konsultacji ws. reformy sšdownictwa.

- Dzwoniło do mnie wielu prawników, bardzo dziękuję, że wielu ludzi zaoferowało mi pomoc w tym, żeby te ustawy naprawić, żeby były zgodne z polskim obyczajem prawnym i Konstytucjš, żeby były zgodne także z oczekiwaniami społecznymi w każdš stronę. Żeby z jednej strony zapewniły, że nie będzie obaw przed opresyjnoœciš, a z drugiej strony, żeby zapewniły to, że wymiar sprawiedliwoœci w Polsce będzie lepiej niż dotychczas realizowany - podkreœlił Andrzej Duda.

- Apeluję o spokój i rozwagę zarówno do tych, którzy majš dzisiaj większoœć parlamentarnš, jak i do polityków opozycji - mówił Duda.

 - Państwo, które jest targane niepokojami, państwo, które jest targane wojnš politycznš nie jest państwem, które może się rozwijać tak, jak mogłoby się rozwijać, gdyby było państwem spokojnym - mówił prezydent Duda. - Dlatego ja o ten spokój i rozwagę apeluję, zarówno do tych, którzy w Polsce stanowiš prawo, zarówno do tych, którzy majš dzisiaj większoœć parlamentarnš, jak i do polityków opozycji - dodał.

Duda: Od obalania władzy sš wybory

Mówišc o politykach, którzy składali w Sejmie œlubowanie i majš być ludŸmi odpowiedzialnymi, prezydent powiedział: "wychodzš i nawołujš do rozruchów; wychodzš i nawołujš do popełniania przestępstw".

"Jest różnica pomiędzy nawoływaniem do popełniania przestępstw, do rozruchów, do de facto walk ulicznych, a tym żeby nawoływać do demonstracji. Demonstracja jest czymœ uprawnionym w demokratycznym państwie. Rozruchy, nawoływanie do obalania władzy - nie" - oœwiadczył.

"Od obalania władzy sš wybory; władzę obala się w wyborach, a nie na ulicy; na ulicy można demonstrować, okazywać swoje niezadowolenie" - dodał Andrzej Duda.

"Dlatego bardzo proszę, żeby politycy przede wszystkim opozycji, których wypowiedzi w ostatnich dniach przekroczyły absolutnie jakškolwiek barierę zdrowego rozsšdku, opamiętali się" - powiedział prezydent. "Apeluję zresztš o to do jednej i drugiej strony, zdajšc sobie sprawę z tego, że oceny mojej decyzji mogš być krytyczne, zarówno wœród polityków, jak i wœród społeczeństwa" - dodał.

Kukiz: Dziękujemy, Panie Prezydencie!!!

Dziękujemy, Panie Prezydencie!!! A wszystkim, którzy wyganiali mnie na ulicę przypominam moje stanowisko - można inaczej! Pokojowo, konsekwentnie: dla Obywateli!!! - napisał Paweł Kukiz na swoim profilu na Facebooku.

Sasin: obawiam się, że przez decyzję prezydenta trzeba będzie długo czekać na reformę sšdownictwa

"Nie ukrywam, że jestem zaskoczony tš decyzjš pana prezydenta. Spodziewałem się jednak innej decyzji, szczególnie - jeœli dobrze przypominam sobie zapowiedzi pana prezydenta z czasów, kiedy był kandydatem na prezydenta RP - kiedy zapowiadał, że będzie dšżył do tego, aby radykalnie zreformować polskie sšdownictwo" - mówił Sasin w TVP Info. Jego zdaniem nie ma sensu odkładać w czasie pewnych "palšcych spraw", a reforma sšdownictwa jest jednš z tych kwestii.

"Ja obawiam się, że ta decyzja pana prezydenta może spowodować, że na reformę, na realnš reformę polskiego sšdownictwa będziemy niestety musieli jeszcze długo poczekać" - ocenił.

Pełne wystšpienie prezydenta (VIDEO)

Komentarz redaktora naczelnego "Rzeczpospolitej" Bogusława Chraboty

ródło: rp.pl, PAP

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL