Trwa procedura zgłoszeń kandydatów na sędziów Sądu Najwyższego. Z informacji "Rzeczpospolitej" wynika, że do Krajowej Rady Sądownictwa wpłynęło już 36 zgłoszeń od kandydatów. Wśród nich są: radcowie prawni, prokuratorzy, adwokaci, notariusz, dr habilitowany oraz sędziowie wszystkich szczebli – od rejonu, przez okręg, aż do apelacji.

Tymczasem w podjętej w niedzielę uchwale Stowarzyszenie Sędziów "Iustitia" wskazuje, że ogłoszone konkursy są nieważne. - Kolejne zmiany ustaw ustrojowych praktycznie nie pozwalają na merytoryczną ocenę kandydatów do Sądu Najwyższego, a sama procedura konkursowa jest w coraz większym stopniu niekonstytucyjna - piszą sędziowie.

Dalej wskazują, że stwierdzenie nieważności tej procedury w najszybszym możliwym terminie może nastąpić w ramach odwołania od uchwały organu pełniącego obecnie funkcję Krajowej Rady Sądownictwa. Wystarczające jest zaskarżenie decyzji powyższego organu do niezależnego sądu, jakim jest Naczelny Sąd Administracyjny. Będziemy wspierać tych uczestników konkursu, którzy odwołają się do Naczelnego Sądu Administracyjnego, kwestionując ważność trybu konkursowego.

- Podzielamy stanowisko, że prawnicy czynnie zaangażowani w demontaż zasad demokratycznego państwa prawa oraz gwarancji należytej ochrony obywateli przez niezależne sądy, powinni liczyć się z poważnym zagrożeniem dla swojej zawodowej i obywatelskiej reputacji - kończy swoją uchwałę "Iustitia".