HFPC podkreśla, że wszystkie te ustawy zmierzają do ograniczenia konstytucyjnej roli Krajowej Rady Sądownictwa, uzyskania wpływu na powoływanie jej członków przez władzę ustawodawczą, a także pełnego podporządkowania władzy wykonawczej procedury powoływania prezesów sądów.

W zeszły tygodniu w swoim oświadczeniu na temat projektu ustawy o Sądzie Najwyższym HFPC stwierdziła, że projekt ten „stanowi próbę niekonstytucyjnej zmiany ustroju państwa i naruszenie zasady trójpodziału władzy".

„Zwracamy się do Pana, Panie Prezydencie, jako osoby, która w kampanii wyborczej deklarowała naprawę wymiaru sprawiedliwości we współpracy ze społeczeństwem, o zawetowanie przedmiotowych zmian i zainicjowanie debaty na temat reform wymiaru sprawiedliwości, która toczyć się będzie w atmosferze dialogu, współpracy i wzajemnego szacunku" – czytamy w liście HFPC przesłanym dziś do Prezydenta. Zdaniem HFPC, tylko tak wypracowane zmiany przyczynią się do realnego usprawnienia pracy wymiaru sprawiedliwości i uzyskają akceptację znacznej części społeczeństwa.

„Liczymy przy tym, że Pan, Panie Prezydencie, jako depozytariusz głosów ponad 8,5 miliona Polaków, którzy powierzyli mu misję stania na straży Konstytucji, wypełni swoje zadanie i poważnie podejdzie do roty przysięgi, którą składał przed Zgromadzeniem Narodowym" – napisano w liście.