Ustawa naprawcza o Trybunale na ostatniej prostej

Senackie komisje: Ustawodawcza oraz Praw Człowieka, zaproponowały Senatowi kilkanaście poprawek. Istotne są tylko autorstwa PiS.

Aktualizacja: 19.07.2016 19:23 Publikacja: 19.07.2016 18:26

Ustawa naprawcza o Trybunale na ostatniej prostej

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

Poprawki zawierają kolejne ustępstwa PiS, ale opozycji i środowisk prawniczych nie satysfakcjonują. Projekt opiera się na starej ustawie o TK z 1997 r. i PiS argumentuje, że są to przepisy sprawdzone w praktyce, choć z wieloma istotnymi zmianami, z których części PiS w trakcie prac ustawodawczych rezygnował. W stosunku do sejmowej wersji ustąpił, czego zresztą domagała się PO, z przyznania prezydentowi prawa występowania o wyznaczenie terminu rozprawy z pominięciem kolejności wpływu (dodajmy, że ta sporna kolejka dotyczy najbardziej politycznych spraw). Za to prezes TK będzie mógł z tej kolejki wyjąć np. sprawy dotyczące praw obywatela czy bezpieczeństwa państwa. Po drugie, i tu też PiS był zgodny z PO, zrezygnował z wyposażenia prezydenta w prawo zawetowania usunięcia dyscyplinarnego sędziego z TK. Opozycja widziała w tym ingerencję władzy wykonawczej w sądowniczą, choć nie brak było argumentów, że to narzędzie stanowiłoby dodatkową ochronę dla sędziego, który np. naraził się kolegom w TK.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Prawo drogowe
Ważny wyrok ws. płatnego parkowania. Sąd: nie można nakładać kar za spóźnienie
Oświata i nauczyciele
Nauczyciele nie ruszyli masowo po pieniądze za nadgodziny. Dlaczego?
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo