Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Sędziowie i sšdy

Kancelaria Sejmu: spotkanie opozycji z sędziami nie było wysłuchaniem publicznym

Pierwsza prezes Sšdu Najwyższego Małgorzat Gersdorf w Sejmie.
PAP/Radek Pietruszka
Spotkanie częœci liderów opozycji z przedstawicielami œrodowisk sędziowskich miało charakter konsultacyjno-doradczy i opiniodawczy, jednak nie było wysłuchaniem publicznym w rozumieniu przepisów prawa - głosi komunikat Centrum Informacyjnego Sejmu.

W poniedziałek w Sejmie odbyło się spotkanie przedstawicieli klubów opozycyjnych, w tym PO, Nowoczesnej, PSL z przedstawicielami œrodowiska sędziowskiego i prawniczego dotyczšce projektu PiS ustawy o Sšdzie Najwyższym.

W spotkaniu, zorganizowanym przez PO, wzięli udział m.in. prezes SN Małgorzata Gersdorf, były prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński, b. prezes SN Adam Strzembosz oraz przewodniczšcy Krajowej Rady Sšdownictwa Dariusz Zawistowski.

"Spotkanie miało charakter konsultacyjno-doradczy i opiniodawczy, nie było jednak wysłuchaniem publicznym w rozumieniu przepisów prawa" - podkreœliło Centrum Informacyjne Sejmu.

Jak dodano w komunikacie CIS wysłuchanie publiczne odbywa się na posiedzeniu komisji sejmowej, która podejmuje stosownš uchwałę o jego przeprowadzeniu, a w samym wysłuchaniu biorš udział podmioty, które wyrażš zainteresowanie tymi pracami.

"Z kolei dzisiejsze spotkanie miało charakter nieformalny, które omyłkowo było opisywane jako wysłuchanie publiczne" - dodało CIS w komunikacie.

O tym, że w poniedziałek w Sejmie zorganizowane zostanie wysłuchanie publiczne z udziałem sędziów i prawników ws. projektu PiS ustawy o Sšdzie Najwyższym mówił już w ubiegły pištek szef PO Grzegorz Schetyna oraz zapowiadali je w poniedziałek przed południem inni politycy PO.

Złożony w ubiegłš œrodę wieczorem w Sejmie projekt posłów PiS przewiduje m.in. trzy nowe izby SN, zmiany w trybie powoływania sędziów SN i umożliwienie przeniesienia obecnych sędziów SN w stan spoczynku.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL