Sędziowie i sądy

Ministerstwo Sprawiedliwości chce stworzyć sądy kasacyjne

Zbigniew Ziobro
PAP
Ministerstwo Sprawiedliwości przymierza się do stworzenia sądów kasacyjnych. Taką informację ujawnił wiceminister Marcin Warchoł.

Wiceminister Warchoł w programie "Gość Wiadomości" w TVP zauważył, że obecnie "ponad 90 proc. kasacji" uznawanych jest przez sądy jako bezzasadne. "Prawo do kasacji stało się iluzją i my to zmieniamy" - powiedział.

- Co jest ważnym elementem tej reformy (sądownictwa), a co do tej pory nie padło w przestrzeni publicznej, chciałbym to w tym miejscu wyraźnie podkreślić, to jest zmiana również modelu kasacyjnego. Myślimy nad tym i są już pewne projekty gotowe. Niebawem, mam nadzieję, ujrzą one światło dzienne. Mianowicie chcemy stworzyć sądy kasacyjne - nowe sądy, które oprócz SN będą rozpoznawać kasacje - dodał wiceszef MS. Jak podkreślił projektowane sądy kasacyjne będą rozpatrywać kasacje podobnie, jak ma to miejsce w Niemczech.

Pytany, kiedy ostatecznie pojawi się projekt ustawy ws. sądów kasacyjnych wyraził nadzieję, że niebawem. - Sąd Najwyższy będzie elementem tego nowego modelu kasacyjnego i rzeczywiście dojdzie do realnej zmiany - zadeklarował.

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL