Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Sędziowie i sšdy

Ministerstwo Sprawiedliwości chce stworzyć sšdy kasacyjne

Zbigniew Ziobro
PAP
Ministerstwo Sprawiedliwoœci przymierza się do stworzenia sšdów kasacyjnych. Takš informację ujawnił wiceminister Marcin Warchoł.

Wiceminister Warchoł w programie "Goœć Wiadomoœci" w TVP zauważył, że obecnie "ponad 90 proc. kasacji" uznawanych jest przez sšdy jako bezzasadne. "Prawo do kasacji stało się iluzjš i my to zmieniamy" - powiedział.

- Co jest ważnym elementem tej reformy (sšdownictwa), a co do tej pory nie padło w przestrzeni publicznej, chciałbym to w tym miejscu wyraŸnie podkreœlić, to jest zmiana również modelu kasacyjnego. Myœlimy nad tym i sš już pewne projekty gotowe. Niebawem, mam nadzieję, ujrzš one œwiatło dzienne. Mianowicie chcemy stworzyć sšdy kasacyjne - nowe sšdy, które oprócz SN będš rozpoznawać kasacje - dodał wiceszef MS. Jak podkreœlił projektowane sšdy kasacyjne będš rozpatrywać kasacje podobnie, jak ma to miejsce w Niemczech.

Pytany, kiedy ostatecznie pojawi się projekt ustawy ws. sšdów kasacyjnych wyraził nadzieję, że niebawem. - Sšd Najwyższy będzie elementem tego nowego modelu kasacyjnego i rzeczywiœcie dojdzie do realnej zmiany - zadeklarował.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL