Informację o śmierci prof. Morawskiego potwierdził Trybunał Konstytucyjny. - Prezes TK z przykrością, smutkiem i żalem zawiadamia, że dziś odszedł od nas sędzia Trybunału Lech Morawski - poinformował TK w komunikacie przesłanym Polskiej Agencji Prasowej.

- Sędzia Trybunału Konstytucyjnego prof. Lech Morawski był wybitnym prawnikiem, z którego możemy być dumni - podkreśliła prezes TK Julia Przyłębska. Jego nagłą śmierć nazwała "olbrzymim ciosem dla Trybunału".

Lech Morawski - urodził się 14 września 1949 roku w Bydgoszczy. Ukończył z wyróżnieniem Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu w 1972 roku. Przez wiele lat był kierownikiem katedry filozofii i teorii państwa i prawa na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie i na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Autor 8 książek i podręczników oraz ponad 80 artykułów i innych publikacji, w tym szeroko znanych i wielokrotnie wydawanych monografii i podręczników, takich jak: „Główne problemy współczesnej filozofii prawa” (Warszawa 2005, 5 wydań), „Zasady wykładni prawa” (Toruń 2010, 4 wydania) czy, mający już 15 wydań, podręcznik „Wstęp do prawoznawstwa” (Toruń 2013). Jego książka „Zasady wykładni prawa” jest od lat bardzo często cytowana w orzecznictwie polskich sądów, zaś podręcznik „Wstęp do prawoznawstwa” jest podstawą nauczania na wielu polskich uniwersytetach.

Prof. Lech Morawski zajmował się podstawowymi problemami współczesnej filozofii prawa, a zwłaszcza problematyką państwa prawa, aktywizmu sędziowskiego, precedensu sądowego, zasad prawnych, postępowania dowodowego i wykładni prawa. Ważne miejsce w jego twórczości naukowej zajmowały analizy dotyczące podstaw filozoficznych prawa międzynarodowego, kwestie związane z suwerennością współczesnych państw, integracją europejską oraz zagadnieniami etosu nauki akademickiej. Był stypendystą Fundacji Humboldta oraz wielu uniwersytetów m.in. Uniwersytetu w Kiel i Bochum (Niemcy), Sydney (Australia), Glasgow i Hull (Wielka Brytania), Lund (Szwecja), Leuven (Belgia). Brał udział w realizacji wielu prestiżowych projektów międzynarodowych, 3 w tym dotyczących precedensu sądowego oraz aktywizmu sędziowskiego pod kierownictwem N. MacCormicka, R. Summersa i A. Peczenika. Uczestniczył w licznych krajowych i międzynarodowych konferencjach. Za swoją rozprawę habilitacyjną „Argumentacje, racjonalność prawa i postępowanie dowodowe (Toruń 1988) otrzymał I nagrodę w konkursie „Państwa i Prawa. Prof. Lech Morawski był promotorem kilkunastu rozpraw doktorskich, kilkuset prac magisterskich i licencjackich oraz recenzentem kilkudziesięciu rozpraw doktorskich i habilitacyjnych. Blisko współpracował ze śp. Prezydentem Lechem Kaczyńskim, biorąc udział w organizowanych przezeń sympozjach i konferencjach. Był również członkiem Zespołu Ekspertów przy Rzeczniku Praw Obywatelskich śp. dr Januszu Kochanowskim, przygotowywał ekspertyzy dla Biura Analiz Sejmowych i prowadził wykłady dla asystentów w Sejmie. W latach 1972 – 1974 odbył aplikację sędziowską w Sądzie Wojewódzkim w Bydgoszczy oraz zdał egzamin sędziowski. W latach 2014-2015 był sędzią Trybunału Stanu. W związku ze swoją działalnością w strukturach „Solidarności” na mocy decyzji Instytutu Pamięci Narodowej – Delegatury w Bydgoszczy otrzymał status pokrzywdzonego (zaświadczenie IPN nr 93/05).

Od 2015 roku prof. Morawski był sędzią Trybunału Konstytucyjnego (został dopuszczony do orzekania 20 grudnia 2016).