Dlaczego sądy mogą prenumerować tylko wybrane przez ministra sprawiedliwości tytuły

aktualizacja: 27.03.2016, 20:06
Foto: 123RF

Z doniesień prasowych wynika, że 30 grudnia 2015 r. minister sprawiedliwości wysłał do dyrektorów sądów apelacyjnych katalog 146 tytułów prasowych, które mogą być prenumerowane przez sądy.

REDAKCJA POLECA

W stosunku do wcześniejszego katalogu jest w nim mniej pozycji, znikło kilka znanych ogólnopolskich tytułów prasowych.

Dla Rzecznika Praw Obywatelskich oczywiste są względy finansowe, które mogą przemawiać za taką decyzją Ministerstwa. Pojawiły się jednak wątpliwości, co do zgodności takich działań z konstytucyjną zasadą równości (art. 32 ust. 1 Konstytucji RP). Dlatego Rzecznik zwrócił się do Ministra Sprawiedliwości z prośbą o przedstawienie stanowiska w sprawie. Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Patryk Jaki poinformował właśnie RPO, że katalog prasy dla sądów powszechnych nie ma charakteru zalecanego czy narzucanego odgórnie spisu czasopism do prenumeraty. Jest to "dokument techniczny" przygotowywany na potrzeby postępowań o udzielenie zamówień publicznych z wykorzystaniem Centralnego Systemu Zakupów. Katalog powstał w ramach standaryzacji zakupów. Obejmuje magazyny i czasopisma branżowe, zwłaszcza pozycje prawnicze.

Z prasy codziennej czy tzw. tygodników opinii sądy mogą korzystać zdaniem min. Jakiego w ramach „przeglądów prasy" - to usługa polegająca na monitoringu wszystkich istotnych tytułów prasowych, który może być ukierunkowany na kwestie związane z wymiarem sprawiedliwości, konkretnymi jednostkami organizacyjnymi sądownictwa lub postępowaniami sądowymi.

Ponieważ jednak takie "przeglądy prasy" nie funkcjonują we wszystkich jednostkach sądownictwa, to - jak wyjaśnia min. Jaki - centralny katalog prasy, stanowiący podstawę zakupów prasy, uzupełniony został o kilka pozycji z segmentu dzienników i tygodników „ogólnotematycznych", z których najbardziej istotne znaczenie mają Dziennik Gazeta Prawna, Rzeczpospolita i jeden, dowolny dziennik regionalny. Ograniczenie tytułów prasy codziennej oraz tygodników podyktowane jest m.in. ograniczeniami natury budżetowej.

Podsekretarz Stanu wskazał również, że w uzasadnionych przypadkach, np. na potrzeby rzeczników prasowych sądu, możliwy jest indywidualny zakup tytułu prasowego, w którym ukazał się np. artykuł dotyczący funkcjonowania danego sądu lub sprawy z nim związanej.

Komentarz dnia
Żródło: Rzecznik Praw Obywatelskich

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE