Zgromadzenie ogólne SN - podsumowanie prac za 2017 r.

Po sali przeszedł pomruk niezadowolenia gdy prezydencki minister mówił o przywróceniu nową ustawą autorytetu Sądu Najwyższego.

Aktualizacja: 21.03.2018 14:06 Publikacja: 21.03.2018 13:45

Małgorzata Gersdorf

Małgorzata Gersdorf

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

Sędziowie Sądu Najwyższego w środę zebrali się na dorocznym Zgromadzeniu Ogólnym podsumowującym pracę i orzecznictwo SN w zeszłym roku.

- Jest prawie pewne, że jest to ostatnie takie zgromadzenie. Wejście w życie nowej ustawy o SN doprowadzi do niekonstytucyjnego ukształtowania ustroju SN - oświadczyła otwierając je I Prezes SN Małgorzata Gersdorf.

Wiadomo jednak, że jeszcze jedno zgromadzenie będzie. Rzecznik SN Michał Laskowski potwierdził informacje „Rzeczpospolitej", że prezes Gersdorf zwołała specjalne zgromadzenie na 3 kwietnia, gdy w życie wejdzie nowelizacja ustawy o SN, która spowoduje wielkie zmiany w tym sądzie, skąd prawdopodobnie odejdzie Pierwsza Prezes, większość prezesów izb i wymianie ulegnie jedna trzecia składu. Posiedzenie będzie zamknięte i zapewne zapadną na nim uchwały odnoszące się do zmian, które wejdą w życie.

Na doroczne uroczyste zgromadzenia ogólne w SN, czy NSA lub Trybunale Konstytucyjnym zwyczajowo przybywają prezydent, premier, marszałkowie izb, minister sprawiedliwości i inni oficjele. Ale tym razem reprezentacja gremiów rządowych ograniczyła się do obecności prezydenckiego ministra Andrzeja Dery, który odczytał list Andrzeja Dudy do Zgromadzenia. Wskazywał w nim, że obywatele podlegają władzy sądów, ale też mają prawo ją oceniać. W tym kontekście nawiązał też do wchodzącej właśnie w życie nowelizacji ustawy o SN - Nie mam wątpliwości, że już w niedługiej perspektywie to nowe prawo przyczyni się do przywrócenia autorytetu Sądu Najwyższego - czytał minister Dera, a po sali przeszedł pomruk niezadowolenia zgromadzonych tam sędziów.

Przeciwstawne emocje wzbudziło wystąpienie rzecznika praw obywatelskich. - Broniliście praworządności mimo brutalnych ataków. Chwieją się wszystkie filary państwa, oddalamy się od praworządności. Nie dajcie się zwieść, że wasza legitymacja do sprawowania władzy jest gorsza od legitymacji polityków. Wy jesteście bezstronnymi strażnikami konstytucji - mówił Adam Bodnar.

Za dotychczasową współpracę z SN dziękował prezes NSA Marek Zirk-Sadowski, prezes prokuratorii generalnej Leszek Bosek, prezesi Naczelnej Rady Adwokackiej Jacek Trela i Krajowej Izby Radców Prawnych Maciej Bobrowicz. Prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski, który podkreślił, że kontrola gospodarowania przez SN środkami publicznymi wypadła pozytywnie, wręczył prof. Gersdorf okazały bukiet czerwonych róż.

W dorocznym sprawozdaniu z działalności SN prezes Gersdorf podaiła, że SN - mimo nieobsadzenia wakatów i bez delegowania sędziów, SN udało się utrzymać sprawność orzekania. Na wyrok czeka się średnio 7 miesięcy. W sprawozdaniu z działalności SN prezes Gersdorf podała, że SN - mimo nieobsadzenia wakatów i bez delegowania sędziów, SN udało się orzekać sprawnie. Na wyrok czeka się średnio 7 miesięcy. Gorzej z uchwałami, bo te wymagają większej stabilności, której – z powodu niepewności kadrowej – nie udało się zapewnić.

Czytaj także:

Najostrzejsze uchwały SN zapadną po świętach

Sędziowie Sądu Najwyższego w środę zebrali się na dorocznym Zgromadzeniu Ogólnym podsumowującym pracę i orzecznictwo SN w zeszłym roku.

- Jest prawie pewne, że jest to ostatnie takie zgromadzenie. Wejście w życie nowej ustawy o SN doprowadzi do niekonstytucyjnego ukształtowania ustroju SN - oświadczyła otwierając je I Prezes SN Małgorzata Gersdorf.

Pozostało 87% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego