Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Sędziowie i sšdy

Ambrozik i Pawłowicz: Gersdorf nie jest potrzebna by odbyło się posiedzenie KRS

Małgorzata Gersdorf, I Prezes SN, w listopadzie skończy 65 lat
Fotorzepa, Robert Gardziński
Pierwsza prezes Sšdu Najwyższego nadal jest przewodniczšcš KRS, jej rezygnacja była nieskuteczna - przekonuje senator PiS Rafał Ambrozik. Z kolei Krystyna Pawłowicz napisała na Twitterze, że Małgorzata Gersdorf w ogóle nie jest potrzebna, aby KRS zaczęła prace.

Zgodnie z art. 20 ust. 3 ustawy o Krajowej Radzie Sšdownictwa pierwsze posiedzenie Rady po zwolnieniu stanowiska Przewodniczšcego zwołuje Pierwszy Prezes Sšdu Najwyższego, który przewodniczy obradom do czasu wyboru nowego Przewodniczšcego. 6 marca Małgorzata Gersdorf złożyła rezygnację z funkcji przewodniczšcej Krajowej Rady Sšdownictwa. Wcišż jest I prezesem SN.  Jednak dotychczas nie podała terminu pierwszego posiedzenia KRS i nie wiadomo czy w ogóle to zrobi, gdyż wczeœniej wielokrotnie krytykowała nowš ustawę o KRS i procedurę wyboru jej członków jako niezgodne z konstytucjš.

Tymczasem senator PiS Rafał Ambrozik twierdzi, że Małgorzata Gersdorf nadal jest przewodniczšcš KRS - informuje "Gazeta Polska Codziennie".

- Jej rezygnacja jest nieskuteczna, wiemy o tym jedynie z komunikatu byłego rzecznika sędziego Waldemara Żurka. Gdy rezygnację składał sędzia Dariusz Zawistowski, to przyjęta została na posiedzeniu Rady. W przypadku sędzi Gersdorf tego zabrakło – wyjaœnia senator w wywiadzie dla dziennika.

Zwraca uwagę, że w takiej sytuacji możliwe  byłoby zastosowanie art. 20 ust. 2 zdanie 2 ustawy o KRS. Przepis ten wskazuje, że posiedzenie plenarne Rady można zwołać na wniosek co najmniej jednej trzeciej jej członków oraz na wniosek Ministra Sprawiedliwoœci.

- Będziemy z kolegami rozmawiać i jak najszybciej podejmować decyzję – wyjaœnia senator Ambrozik cytowany przez "GPC".

Także według posłanki PiS i członka KRS Krystyny Pawłowicz, decyzja Małgorzaty Gersdorf nie jest do niczego potrzebna, bo Rada ma obecnie wszystkich pełnoprawnych członków i może sama zwoływać posiedzenia, np. wybrać prezydium.

Przypomnijmy, że wczoraj minister sprawiedliwoœci Zbigniew Ziobro wystosował list do I prezes SN, w którym wezwał jš do niezwłocznego zwołania pierwszego posiedzenia Krajowej Rady Sšdownictwa zgodnie z art. 20 ust. 3 ustawy o Krajowej Radzie Sšdownictwa.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL